از خواص گیاه آرنیکا چه میدانید؟

به گزارش تور کانادا، خواص گیاه آرنیکا شامل توانایی از بین بردن درد، کاهش التهاب، از بین بردن خونریزی داخلی، تقویت سلامت مو، جلوگیری از ریزش مو، مرطوب کردن پوست، محافظت از سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت پوست است.

از خواص گیاه آرنیکا چه میدانید؟

گیاه آرنیکا چیست؟

در نواحی کوهستانی انگلیس، گاهی می توان گل زرد رنگ آرنیکا را مشاهده کرد که با نام هایی مانند زهر گرگ، آرنیکای کوهی و تنباکوی کوهی، شناخته شده و سال ها است برای انواع مصارف زینتی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. متاسفانه، به دلیل تغییرات آب و هوایی و دخالت انسان، اندازه رویش آرنیکا کاهش یافته است.

این گیاه در انگلستان همواره به عنوان یک درمان خانگی مورد استفاده بوده است و با توسعه آن در سایر نقاط دنیا، تقاضا برای استفاده از گونه های مختلف این گیاه رو به رشد است.1

نام های دیگر گیاه آرنیکا

سوسن کوهی

تنباکوی کوهی

همواره بهار کوهی

خانق الفهد

دخان الفوح

دود خوشبو

آرنیقه.1

ترکیبات شیمیایی گیاه آرنیکا

در ساقه های زیر زمینی و در گل های آرنیکا، اسانس روغنی فرار و یک ماده تلخ وجود دارد. در سرشاخه های گل دار آن در حدود 0/1 درصد کولین و بعلاوه آرنیدندیول و آلوآرنیدندیول و یک اثر نفتی یافت می گردد.

تزریق آرنیکا موجب پایین آمدن فشار خون و متعاقب آن بالا رفتن محسوس فشار خون است.

مواد آرنیکا فلاوون که از ریشه ها و گل های آرنیکا به دست می آید برای موش سمی است.

گل های آن در حدود 0/1 درصد و ریشه آن 1/5 - 0/5 درصد اسانس دارد که مشابه هم نمی باشند. در گل های آن یک فلاوون و یک ماده شبیه آدرنالین و یک ماده مقوی قلب و کولین و بتائین و… وجود دارد.

اسانس آرنیکا پوست را تحریک می نماید و ماده فلاوون موجود در آن فشار خون خرگوش را کاهش می دهد.

گفته می گردد؛ از گل های آن سه ماده تازه به دست آورده اند که عبارت اند از کارنوبیل الکل و دو نوع استئارین و به علاوه چند پارافین و فارادیول و آرنی دندیول است.2

خواص گیاه آرنیکا

خواص گیاه آرنیکا کوهی عبارتند از:
1. کاهش التهاب
رایج ترین کاربرد آرنیکا، آرام کردن التهاب است. برای درمان التهاب ناشی از ورزش و یا آسیب های وزشی، اعمال عصاره یا ژل آرنیکا بر روی منبع درد می تواند شگفت انگیز باشد.

به دلیل ترکیبات ضد التهابی ارگانیک این گیاه، می توانید به سرعت کاهش تورم را مشاهده کنید و خیلی زود کاهش درد در اطراف محل آسیب را حس خواهید کرد.

2. بهبود آرتروز
در سوی دیگر طیف گسترده خواص گیاه آرنیکا، سالمندان نیز می توانند از این گیاه سود ببرند. برای افراد مبتلا به آرتروز یا سایر بیماری های التهابی که به صورت طبیعی در اثر افزایش سن اتفاق می افتند، استفاده از ژل یا خمیر آرنیکای کوهی می تواند به سرعت مفاصل ملتهب را آرام کند و تورم و درد را تسکین بخشد، در نتیجه راحت تر می توانید مفاصل را حرکت دهید.
3. تسکین درد
توانایی ضد التهابی یک روی سکه است و تسکین درد روی دیگر آن. دارو های شیمیایی، مانند ایبوپروفن تنها التهاب را بهبود می دهند، اما گیاه آرنیکا اینگونه نیست.

این گیاه به صورت طبیعی همانند یک مسکن عمل نموده و درد موضعی در همه نقاط بدن را کمتر می نماید. با این حال، هرگز نباید روی زخم باز به کار رود چرا که ترکیبات آن نباید وارد بدن بشوند.

4. خونریزی داخلی
ترکیبی منحصر به فرد در آرنیکای کوهی، بعلاوه می تواند یاری کند که عروق خونی پاره شده، در لایه های مختلف پوست بهبود یابند و در نتیجه کبودی و ظاهر ناخوشایند رگ های خونی و لکه های پوستی مربوط به سن از بین بروند.

گرچه هنوز تحقیقات دیگری برای فهمیدن سایر خواص داخلی این گیاه در حال اجرا است، یک چیز به قطع وجود دارد؛ اگر جایی از بدنتان ضربه خورد و نمی خواستید کبود و سیاه گردد، مالیدن کمی خمیر آرنیکا روی آن می تواند به شما یاری کند.

5. آکنه و اختلالات پوستی
آرنیکا علاوه بر از بین بردن سیاهی پوست ناشی از کبودی، دارای خواص ضد میکروبی است، که برای افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس، اگزما و دیگر موارد مفید است.

کیفیت ضد التهابی، همراه با فعالیت آنتی اکسیدانی در برابر هرچیزی که بیماری ایجاد می نماید، باعث محبوبیت فوق العاده آرنیکا در درمان خارش، بثورات پوستی ملایم و ... شده است.

6. افزایش سلامت مو
اگر شما این روز ها بعد از شانه کردن موهایتان، مو های بیشتری در برستان می بینید، احتمالا وارد دوره الگوی مردانه کچلی یا کچلی زودرس شده اید.

اگر می خواهید فولکول های موی خود را تقویت نموده و موی کمتری از دست بدهید، به شامپوی خود عصاره آرنیکا بیفزایید.

با این کار مواد مغذی غنی به موهایتان متصل شده و به مدت طولانی تری جوانی مو حفظ می گردد. در برخی موارد، آرنیکا حتی می تواند رشد مو های تازه را تحریک و به حجم مو اضافه کند.

7. مرطوب کردن پوست
اگرچه شاید نخواهید عصاره آرنیکا را به سرتاسر پوستتان بزنید، اما می توانید آن را با کرم ها یا لوسیون های بدن ترکیب کنید تا یک ترکیب منحصر به فرد برای پوست خشکتان به دست بیاید.

آرنیکا یک ماده آبرسان برای پوست است که برای سلامت مو و پوست بسیار مهم است و به خوبی از شوره سر جلوگیری می نماید.

8. خونریزی بعد از زایمان
پس از زایمان، بزرگترین خطری که مادر را تهدید می نماید، خونریزی شدید است. هم طب سنتی و هم تحقیقات علمی نشان داده اند که گیاه آرنیکا می تواند به کاهش این نوع خونریزی و در نتیجه سلامت و نشاط مادر یاری کند.1

عوارض جانبی ارنیکا

مسائل قلبی
ماهیت تحریک کننده این روغن قدرتمند می تواند موجب بی نظمی در ضربان قب گردد و در برخی از افراد، به ویژه افرادی که در معرض مسائل قلبی هستند، باعث تشنج غیرعادی می گردد. قبل از مشورت با پزشک استفاده نکنید.
مسائل عصبی
گزارشات محدودی از مسائل سیستم عصبی هنگام استفاده از روغن آرنیکا وجود دارد، به ویژه اگر از یک بیماری عصبی مانند صرع رنج می برید.
زخم های باز
استفاده از روغن آرنیکا در زخم های باز می تواند سمی باشد و باید از آن اجتناب کرد.
مسائل معده
مصرف خوراکی روغن آرنیکا توصیه نمی گردد و در هنگام مصرف در مقادیر زیاد می تواند سمی باشد. اگر خیلی تمایل دارید که بهره ببرید باید رقیق نموده سپس بهره ببرید در غیر اینصورت باعث مسائل سیستم گوارش، نفخ، اسهال، تهوع و استفراغ می گردد.
خونریزی
استفاده از روغن آرنیکای خالص به میزان زیاد می تواند باعث خونریزی داخلی گردد که می تواند مرگبار باشد. همانطور که ذکر شد، مصرف داخلی این روغن در هیچ شرایطی توصیه نمی گردد، مگر اینکه به طور خاص به وسیله دکتر تایید گردد و بعلاوه مصرف معمول خوراکی و بر روی پوست بی خطر است.

از مالیدن آن بر روی پوست بریده خودداری کنید چرا که سریعا جذب می گردد. آرنیکا اغلب در همسان درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما به میزان کم.3

موارد احتیاطی
مقادیری از ترکیبات گیاه آرنیکا در برخی خوراکی ها وجود دارد، بنابراین زمانی که به این صورت به عنوان خوراکی مصرف گردد، یا زمانی که با پوست به مدت کوتاهی تماس دارد، ایمن است. با این حال، دولت کانادا درباره ایمنی و ممنوعیت های استفاده از این گیاه به عنوان یک ماده خوراکی اظهار نگرانی نموده است.

خوردن این گیاه بیش از مقادیری که در غذا ها وجود دارد، خطرناک است. در واقع آرنیکا می تواند سمی و مرگبار باشد. خوردن آن می تواند باعث تحریک دهان و گلو، درد معده، استفراغ، اسهال، بثورات پوستی، تنگی نفس، ضربان قلب بالا، افزایش فشار خون، آسیب قلبی، نارسایی اندام، افزایش خونریزی، کما و مرگ گردد.

آرنیکا اغلب در لیست عناصر محصولات هومیوپاتی (درمان های مکمل) مشاهده می گردد، با این حال، این محصولات کاملا رقیق شده هستند و میزان کمی از عصاره این گیاه در آن ها وجود دارد.1

پی نوشت ها:

1.www.setare.com

2.www.yjc.ir

3.www.oiltti.com

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1367

به "از خواص گیاه آرنیکا چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خواص گیاه آرنیکا چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید