الزام دادستانی به اعلام جرم علیه کانون وکلا

به گزارش تور کانادا، دیوان عدالت اداری پس از آنالیز شکایتی از دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت دادگستری به الزام این نهاد ها به اعلام جرم علیه کانون وکلای دادگستری رأی داد.

الزام دادستانی به اعلام جرم علیه کانون وکلا

به گزارش فارس، این رأی که با توجه به عدم اعتراض دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی کل کشور پس از گذشت بیست روز از تاریخ صدور رأی قطعی شده است، این نهادها را ملزم به انجام اقدامات لازم و به کارگیری صلاحیت و اختیاراتشان در جهت الزام کانون های وکلای دادگستری به رعایت ماده 3 قانون ارتقا نظام اداری و مقابله با فساد مصوب 1390 نموده است.

بنا بر بند الف ماده 3 قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، کانون وکلای دادگستری مکلف است مراحل اخذ مجوزها را در سامانه الکترونیکی مشخص شده در این قانون (ایران مجوز) وارد کند و برابر بند ب قانون یاد شده متن قراردادها نیز باید در پایگاه اطلاعات قراردادها بارگذاری شوند.

در این قانون تصریح شده است که عدم توجه به موارد فوق و تاخیر در ورود اطلاعات (مراحل صدور مجوز) تخلف محسوب شده و متخلف به شش ماه تا سه سال انفصال موقت از خدمت محکوم می گردد؛ بنابراین دادستان کل کشور که برابر ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری مکلف است در این موضوع ورود نموده و جرم انجام شده را پیگیری کند.

اما با تمام این توضیحات در حال حاضر بیش از 6 سال از زمان اجرایی شدن قانون مذکور سپری شده و کانون های وکلا هنوز که هنوز است، از انجام وظیفه قانونی خود خودداری می نمایند. این در حالی است که این قانون صراحتاً کانون وکلای دادگستری را مکلف نموده تا مراحل اخذ مجوزها را در سامانه ایران مجوز وزارت اقتصاد و امـور دارایـی کـه از سـال 1393 تشکیل شـده، وارد نمایند و به ثبت متن قراردادها در پایگاه اطلاع رسانی قراردادها نیز اقدام نمایند و استنکاف از آن را جرم تلقی نموده است.

حال باید منتظر ماند تا دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت دادگستری در راستای الزام این رأی قطعی دیوان عدالت اداری، مراحل تعقیب و اقدامات قانونی برای الزام کانون وکلا به انجام وظیفه قانونی ش را انجام دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1058

به "الزام دادستانی به اعلام جرم علیه کانون وکلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام دادستانی به اعلام جرم علیه کانون وکلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید