اولین جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی برگزار شد

به گزارش تور کانادا، تهران (پانا) - اولین جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی با حضور رئیس سازمان سینمایی برگزار شد.

اولین جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، در ابتدای جلسه حسین انتظامی ضمن تشکر از زحمات محمود اربابی که موسس جایزه پژوهش سال سینمایی بودند، گفت: این رویداد در دوره های گذشته راستا رو به جلویی داشته است و امسال هم با تدابیری که اندیشیده شده، شاهد جهش جدی تری خواهیم بود .

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: خروجی های این رویداد باید به شکلی باشد که سینما از آن استقبال کند و احساس کند کاربردی است. صرفا در این صورت، رویداد موفقی است و گرنه مثل بسکمک از پژوهش های دانشگاهی، انتزاعی است. اینکه اصرار داشته ایم در شورای سیاستگذاری این جایزه، چهار سینماگر نیز حضور داشته باشند از این جهت است که مکمل دیدگاه های آکادمیک باشند و نیازهای واقعی سینما را به پژوهشگران انتقال دهند.

وی گفت: ما در نظامات پژوهشی معمولا از طرف صنعت متهم می شویم که در کارهای دانشگاهی، انتزاعی پژوهش می کنیم لذا خوب است تاریخی قبل از مدت زمانی که برای ارسال آثار و مقالات در نظر گرفته شده، برای بررسی و انتخاب موضوعات پژوهش های ارسالی در نظر گرفته شود تا اگر اهداف این رویداد را برآورده نمی کند، به اطلاع پژوهشگران محترم برسد و مراحل تکمیلی آن انجام نشود.

رئیس سازمان سینمایی همچنین اضافه کرد: باید حرفی در جهان برای گفتن داشته باشیم؛ خصوصا آنکه با بحث های دیپلماسی عمومی که مطرح است حتما سینما می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد زیرا متکی بر تصویر است و می تواند به ارزش های جهانیِ بیشتری، بنا بگذارد.

در ادامه محمد رحمتی، معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و رئیس شورای سیاستگذاری جایزه پژوهش سینمایی ضمن تشکر از زحمات محمود اربابی در دوره های گذشته، اضافه کرد: امسال قصد داریم این رویداد را تقویت کنیم به همین دلیل ضمن حفظ دستاوردهای قبلی، گوشه چشمی هم به حوزه بین الملل خواهیم داشت. در سه سال گذشته آثار پژوهشی داخلی شناسایی و آثار برتر تقدیر شدند و یکی از وجوه ممیزه این دوره این است که در حوزه بین الملل نیز به قدر بضاعت، فعال تر خواهیم بود.

وی با اشاره به دیگر وجوه ممیز جایزه امسال با دوره های گذشته گفت: تلاش ما این است که رویکردِ گردآوری آثار پژوهشی در رویدادهای قبلی، به سمت تالیف آثار در این دوره سوق پیدا کند؛ البته با توجه به شرایط کرونایی، برخلاف میل ما، تقویم رویداد به گونه ای رقم خورد که زمان برای تالیف آثار، اندک است اما در هر حال برای نزدیک شدن به اهداف کلیِ چنین رویدادی، حرکت در این راستا ضروری است.

بهروز بختکمک دبیر چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی نیز گفت: هدف اصلی، شناسایی و همکاری با پژوهشگران متخصص، حرفه ای و روزآمد در عرصه ملی و بین المللی است تا از رهگذر این جایزه، به جامعه ایران معرفی شوند. باید با این دسته از پژوهشگران که فعالیت های جدی انجام دادهاند ارتباط داشته باشیم و از دیدگاه ها و نظرات آنها در راستای حل مسائل سینمای ایران استفاده کنیم. سینمای ایران در جهان مورد توجه است و به بسکمک از فیلم های ایران نگاه جدی شده است.

وی ادامه داد: تقویت فضای پژوهشی مرتبط با سینمای ایران در سطوح ملی و بین المللی، شناسایی و گردآوری آثار پژوهشی داخلی و بین المللی درباره سینمای ایران، جهت دهی پژوهش ها و مطالعات به سوی موضوعات کلیدی و زیربنایی برای کمک به ارتقای کیفی سینمای ایران، تقدیر از تلاش های پژوهشی اساتید، دانشجویان، اندیشمندان و خبرنگاران دانشگاهی که سهمی از مطالعات علمی و پروژه خود را به سینمای ایران اختصاص داده اند، افزایش تعاملات اندیشمندان و پژوهشگران رشته های مختلف دانشگاهی و مراکز علمی- پژوهشی داخلی و خارجی با سینماگران و دست اندرکاران سینمای ایران را می توان از جمله اهداف این دوره جایزه پژوهش سال سینمایی معرفی کرد.

در ادامه اعضاء شورای سیاستگذاری این جایزه به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

فرشاد فرشته حکمت که به صورت آنلاین در این جلسه حضور داشت گفت: سینمای ایران نیاز به رویکری کاربردی در حوزه پژوهش دارد. متاسفانه ارتباط دانشگاه و پژوهش های دانشگاهی با بدنه سینمای حرفه ای، قطع است و پژوهش های سینمایی شاید این آشتی را بوجود آورند.

وی اضافه کرد: باید بررسی کرد که موجودیت سینمای امروز چه چیزی است و برای جهت گیری سینمای ایران در بخش پژوهش به چه چیزهایی نیاز داریم و پژوهش ها را به سمتی ببریم که چشم اندازی کاربردی داشته باشند.

احمد الستی پژوهشگر و استاد دانشگاه که در این جلسه حضور داشت نیز گفت: فاصله زیادی بین پژوهش هایی که انجام می شود و استفاده از آنها در سطح دانشگاه ها دیده می شود.از جایزه پژوهش در سال های گذشته مقاله های بسیار خوبی استخراج شده اما در دانشگاه ها دیده نشده به همین دلیل نیاز به یک برنامه ریزی متفاوتی داریم. چه بسا نیاز است که مشوقین نوشتن مقاله ها و تحقیقات سینمایی، دانشجویان را در نوشتن رساله ها تشویق کنند و بدین شکل موجب علاقه به سینمای ملی در بین دانشجویان کشور شوند. متاسفانه دانشجویان به تحقیق در مورد سینمای ملی، تمایل بسیار کمتری نشان میدهند.

حسن خجسته استاد دانشگاه با بیان اینکه مهمترین کار می تواند فراتحلیل پژوهش های گذشته باشد، بیان داشت: در دوره های قبلی، موضوعاتی پیشنهاد شده که می توانیم از بین همان ها، بهترین ها را انتخاب کنیم و از آنها برای سفارش مقاله استفاده شود. در تولید محصولات هنری هفت عنصر است که نقش قدرتمندی دارند که یکی از آنها ذائقه هنرمند و دیگری ساختار صنعت سینما است که مقوله بسیار مهمی در سینما محسوب می شود. اگر عناصری که در تولید محصولات هنری مهم است کشف شود دانشگاه و دانشجویان حتی می توانند درباره آن عناصر، کتاب بنویسند.

محمدرضا اصلانی فیلمساز و پژوهشگر سینما نیز گفت: چیزی که در سینمای خودمان و جامعه فرهنگی از آن رنج می بریم نبودن اندیشه است. ابتدا باید دید جای نوآوری و اندیشه در سینما کجاست؟ وی با بیان اینکه در مقالات و تولیدات سینمایی نیز مشکل اندیشه داریم، اضافه کرد: پژوهش ها باید در باب اندیشمند بودن باشد تا بین دانشگاه، پژوهش ها و سینما فاصله نباشد. تاریخ سینما یعنی هر اثری بتواند تحولی در سینمای جهان ایجاد کند و سینمای ایران نیز باید به همین سمت برود.

فاطمه حسینی شکیب از دیگر اعضای شورای سیاستگذاری این جایزه گفت: سینمای ایران سینمای اندیشه است اما مطالعات سینمایی وجود ندارد.

حسینی شکیب با بیان اینکه برای پژوهش ابتدا باید برنامه های آن تدریس شود، گفت: از دهه 70 در غرب مطالعات سینمایی به عنوان یک رشته مجزا شکل گرفته ولی لزوما از دل همه سینماها مطالعات سینمایی بیرون نیامده است.

وی با بیان اینکه مطالعات سینمایی باید آموزش داده شود، اضافه کرد: باید دانست اینکه تنها تاریخ سینما درس بدهیم، مطالعات سینمایی نیست. این سیستم، افرادی مثل آقای الستی را پرورش نداده است.

حسینی شکیب اضافه کرد: باید مطالعه ای صورت گیرد و معین شود که رابطه جایزه پژوهش با گفتمان های مطالعات سینمایی در داخل و خارج از ایران چیست.

در انتهای این جلسه، پس از بررسی محورهای اصلیِ فراخوان چهارمین دوره پژوهش سال سینمای ایران، احکام اعضای شورای سیاستگذاری این رویداد توسط رئیس سازمان سینمایی به آنها اعطا شد.

گفتنی است، غلامحسین رحیمی شعرباف، احمد ضابطی جهرمی، حسن خجسته، احمد الستی، محمود اربابی ، روح الله حسینی، محمدباقر قهرمانی، محمد سلگی، فرشاد فرشته حکمت، فاطمه حسینی شکیب،محمد رحمتی، فریدون جیرانی، محمدرضا اصلانی و محمد علی نجفی از اعضای شورای سیاستگذاری چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 819

به "اولین جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید