بانک مرکزی منتشر کرد؛ نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی امروز، اعلام زمان برگزاری حراج جدید

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران: بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (20 خرداد 1399) و برگزاری حراج جدید، را بیان نمود.

بانک مرکزی منتشر کرد؛ نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی امروز، اعلام زمان برگزاری حراج جدید

به گزارش خبرنگاران نقل از روابط عمومی بانک مرکزی متن این اطلاعیه به شرح زیر است: پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 13 خردادماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به آگاهی می رساند، 8 بانک سفارش های خود را به ارزش 221 هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور مالی و دارایی نیز با فروش 49 هزار میلیارد ریال اوراق به قیمت یک میلیون ریال (با کوپن سود سالانه 15 درصد) به چهار بانک موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه 20 خردادماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (27 خردادماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، سومین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه را مجدداً در روز سه شنبه 27 خردادماه اجرا می کند. اوراق عرضه شده، مرابحه عام، کوپن دار، با نرخ سود سالانه 15 درصد و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود در نماد اراد 33 را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 25 خردادماه 1399 و در نماد اراد 34 تا ساعت 12:00 روز دوشنبه 26 خردادماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود در نماد اراد 33 را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 25 خردادماه و در نماد اراد 34 تا ساعت 12:00 روز دوشنبه 26 خردادماه از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.

نتیجه حراج در هر روز به نهادهای مالی اعلام می شود و تمام نهادهای مالی می توانند سفارش های خود را در هر دو نماد به طور جداگانه ارسال کنند. معاملات مربوط به هر دو حراج در روز سه شنبه 27 خردادماه انجام خواهد شد.

با توجه به پرداخت کامل سود شش ماهه اول به آخرین دارنده، بدیهی است نهادهایی که در نوبت های پس از اولین نوبت عرضه، در حراج شرکت می کنند در اعلام نرخ های خود سود تحقق یافته بین تاریخ انتشار و نوبت های بعدی عرضه را لحاظ می کنند. لازم به ذکر است، وزارت امور مالی و دارایی الزامی به پذیرش تمام پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور مالی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مورد اشاره، نسبت به مشخص سفارش های برنده از طریق معین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمام برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

لازم به ذکر است بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 561

به "بانک مرکزی منتشر کرد؛ نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی امروز، اعلام زمان برگزاری حراج جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی منتشر کرد؛ نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی امروز، اعلام زمان برگزاری حراج جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید