تنش ها در هنگ کنگ و تاثیر آن بر دلار و بازارهای جهانی

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران: اعتراضات در هنگ کنگ باعث شد تا ارزش دلار افزایش یافته و یوآن چین افت کند.از طرفی بیشتر شاخص های بورسی مهم دنیا صعود محسوسی را تجربه کردند در حالیکه علی رغم جهش سهام آمریکا،سهام آسیا اقیانوسیه افت کردند.

تنش ها در هنگ کنگ و تاثیر آن بر دلار و بازارهای جهانی

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت طلا؛ در معاملات امروز بازار دنیای ارز، تشدید تنش و اعتراضات در هنگ کنگ علیه اجرای قانون امنیت ملی چین در این منطقه به افزایش ارزش دلار و کاهش ارزش یوآن منجر شد.

پس از آنکه چین اعلام نمود مصر به اجرای قانون امنیت ملی در هنگ کنگ است ارزش یوآن به کمترین میزان در 8 ماه گذشته رسید.

در معاملات امروز ارزش دلار در برابر پوند افزایش یافت و به 1.2322 دلار به ازای هر پوند رسید.

دلار همچنین در برابر یورو هم رشد ارزش را تجربه کرد و به 1.0961 به ازای هر یورو رسید

ارزش دلار استرالیا هم 0.17 درصد کاهش یافت و ارزش دلار نیوزیلند هم به 0.6191 دلار افت کرد که دلیل این مسئله کاهش تقاضا برای ارزهای با ریسک بیشتر در سایه تشدید تنش بین آمریکا و چین، بوده است.

ارزش یوآن هم در بازارهای داخلی چین به 7.1591 یوآن به ازای هر دلار رسید که کمترین میزان طی 8 ماه گذشته به شمار می رود.

در حالی که در ماه ژانویه چین و آمریکا با بستن فاز نخست توافق تجاری به حدود دو سال جنگ تجاری سرانجام دادند اما حالا موضوع هنگ کنگ دوباره آتش اختلافات بین دو اقتصاد عظیم دنیا را شعله ور نموده است.

دور جدید تنش های بین آمریکا و چین این بار به بهانه مساله هنگ کنگ شروع شده است. پس از آن که دولت چین لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ را تصویب کرد، رئیس جمهور آمریکا نسبت به از دست رفتن موقعیت هنگ کنگ به عنوان قطب مالی آسیا هشدار داده و تهدید نموده است که آمریکا پاسخی قاطع به چین خواهد داد.

از سوی دیگر اما کری لام، فرماندار هنگ کنگ گفته است که این دولت شهر استقلال خود را حفظ خواهد نمود. پیش از این نیز آمریکا به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ و نقض حقوق بشر، 37 شخصیت حقیقی و حقوقی چینی را به فهرست تحریمی خود اضافه نموده بود.

نشانه های جدید از بازگشت تدریجی سطح تقاضا در چین به سطوح قبل از زمان بحران کرونا حکایت دارد. یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین با ابراز اطمینان نسبت به نیرومند بودن زیرساخت های اقتصاد چین گفته است که این بانک از تمام ابزارهای در اختیار خود برای تقویت رشد مالی این کشور و حمایت از کسب و کارها استفاده خواهد نمود.

اس اندپی دوباره از 3000 واحد فراتر رفت/ داوجونز 500 واحد جهش کرد

در سرانجام معاملات روز سه شنبه آمریکا (بامداد چهارشنبه به وقت تهران)، با خوش بینی سرمایه گذاران به بازگشایی اقتصاد و واکسن بالقوه برای ویروس کرونا، سهام آمریکا جهش کرد و به سود عظیم هفته گذشته خود اضافه نمود.

میانگین صنعتی داوجونز 529.95 واحد یا 2.2 درصد جهش کرد و به مرز 25 هزار واحد رسید. این شاخص در معاملات دیروز برای چند لحظه از 25 هزار واحد هم فراتر رفت که این از اوایل مارس تا کنون سابقه نداشته است.

اس اندپی 500 هم 1.2 درصد جهش کرد تا در 2991.77 واحد به کار خود سرانجام دهد. این شاخص هم در جلسه معاملاتی دیروز برای اولین بار از ماه مارس از 3000 واحد فراتر رفت اما در سرانجام اندکی پایین تر از این سطح بسته شد.

اما شاخص کامپوزیت نزدک از این جهش بازماند و با رشدی 0.2 درصدی در 9340.22 واحد بسته شد.

شرکت نواواکس، که یک شرکت بیوزیستی آمریکایی است، اعلام نمود که اولین آزمایشات انسانی ویروس کرونای خود را شروع نموده است. انتشار این خبر باعث دلگرمی بیشتر سرمایه گذاران شد.

رشد شاخص های سهام در ساعات نهایی به دنبال انتشار گزارش بلومبرگ از احتمال تحریم چین توسط آمریکا، متوقف شد.

بورس اروپا

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص فوتسی 100 بورس لندن با 1.24 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 6067.76 واحد بسته شد. شاخص دکس 30 بورس فرانکفورت در آلمان با صعود 1.01 درصدی و ایستادن در سطح 11هزار و 504.65 واحدی به کار خود سرانجام داد و شاخص کک 40 بورس پاریس با صعود 1.46 درصدی در سطح 4606.24 واحد بسته شد. در مادرید شاخص ایبکس 35 2.15 درصد بالا رفت و به 7003.90 واحد رسید.

فرایند معکوس بورس های آسیایی بخاطر تحولات هنگ کنگ/سهام آسیا افت کرد

شب گذشته همانطور که پیش بینی می شد شاخص S&P500 آمریکا سقف 3 هزار واحد را شکست امابه دلیل نا آرامی ها در هنگ کنگ به خاطر اجرای قانون امنیت ملی جدید از سوی دولت مرکزی چین در این منطقه، بورس های آسیایی فرایندی منفی را در پیش گرفتند.

سال گذشته هم پیش از شیوع کرونا مدت ها شاهد ناآرامی در هنگ کنگ بودیم و طی روزهای گذشته هم با از سرگیری ناآرامی ها کار به جایی رسیده که پلیس مجبور شده علیه تظاهر کنندگان از گاز فلفل استفاده کند.

بر همین اساس شاخص MSCI آسیا- اقیانوسیه خارج از ژاپن 0.4 درصد ریخت و دلیل اصلی آن افت بورس های چین و هنگ کنگ بوده است.

بورس هنگ کنگ در معاملات امروز یک درصد ریخت و بورس چین 0.8 درصد منفی شد.

دلیل منفی شدن بورس هنگ کنگ این بود که بخش قابل توجهی از تظاهرات در منطقه تجاری این شهر رخ داد و همین مسئله باعث شد تا به دلیل گسترش نگرانی سهامداران نسبت به اثرگذاری این مسئله بر تشدید اختلافات چین و آمریکا، بورس چین را منفی کرد.

برخلاف بازارها در چین، بورس های آسیایی با امید نسبت به بهبود اوضاع پس از فروکش کردن بحران کرونا، روز سبزی را امروز سپری کردند.

شاخص استاکس 600 اروپا، 0.4 درصد رشد کرد و به بالاترین میزان از روز 10 مارس تا به امروز رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 524

به "تنش ها در هنگ کنگ و تاثیر آن بر دلار و بازارهای جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش ها در هنگ کنگ و تاثیر آن بر دلار و بازارهای جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید