توصیه یک کارشناس درمورد خرید سهام شرکت های پالایشگاهی

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران : یک کارشناس درباره خرید سهام شرکت های پالایشگاهی گفت: این سهام با 20 درصد تخفیف ارائه می گردد و از سوی دیگر قیمت سهام موجود در پالایشی یکم در این مدت 30 درصد کاهش پیدا نموده است و درنتیجه صندوق قیمت مناسبی دارد.

توصیه یک کارشناس درمورد خرید سهام شرکت های پالایشگاهی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سهام شرکت های پالایشگاهی دولت موسوم به پالایشی یکم برخلاف دارایکم که در روزهای اوج بازار عرضه شد، در روزهایی به بازار سرمایه آمده است که این بازار از یک تلاطم چشمگیر عبور نموده و پس از کاهشی چشمگیر، دوباره فرایند صعودی به خود گرفته است؛ اتفاقی که ممکن است روی تصمیم سهامداران برای خرید پالایشی یکم تاثیر بگذارد و آنها را سردرگم کند. البته ممکن است بسیاری از متقاضیان تا روزهای آخر مهلت پذیره نویسی صندوق برای آنالیز شرایط بیشتر بازار صبر و درصورت ادامه فرایند صعودی، اقدام به پذیره نویسی نمایند؛ با این حال یک کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد اقدام به خرید پالایشی یکم نمایند.

پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) پالایشی یکم که باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز است از روز گذشته شروع شده و همه افراد با داشتن کارت ملی (بدون محدودیت سنی) می توانند خریدار این صندوق باشند. سقف خرید دارایکم و پالایشی یکم در مجموع پنج میلیون تومان است. بر این اساس افرادی که دو میلیون تومان دارایکم خریداری نموده اند، می توانند سه میلیون تومان پالایشی یکم بخرند.

گفتنی است، فردی که اقدام به خرید سه میلیون تومان از پالایشی یکم کند، شامل تخفیف 20 درصد خواهد شد؛ یعنی سه میلیون تومان پرداخت می نماید و به میزان سه میلیون و 600 هزار تومان پالایشی یکم به قیمت سرانجامی روز قبل، سهام پالایشگاههای موجود در پالایشی یکم دریافت می نماید.

این مباحث درحالی مطرح می گردد که بازار سرمایه به مدت 10 روز فرایندی نزولی به خود گرفته و شاخص از مرز دو میلیون واحد به یک میلیون و 700 هزار واحد عقبگرد نموده است. به همین دلیل بسیاری از سهامداران درمورد خرید پالایشی یکم سرگردان هستند.

در این راستا، مصطفی صفاری-کارشناس بازار سرمایه- در گفت و گو با ایسنا، به سهامداران توصیه کرد که پالایشی یکم را بخرند.

وی با بیان اینکه خصوصیت صندوقها این است که مشتری به صورت مشترک در یک صندوق شریک می گردد و همین موضوع ریسک صندوق را کاهش می دهد اضافه کرد: از یک طرف این سهام با 20 درصد تخفیف ارائه می گردد و از سوی دیگر قیمت سهام موجود در پالایشی یکم در این مدت 30 درصد کاهش پیدا نموده است و درنتیجه صندوق قیمت مناسبی دارد. همچنین هیات دولت با هدف رونق دادن به این گروه، مصوبه ای دارد مبنی بر اینکه حدود یک میلیارد دلار روی قیمت تمام شده تخفیف می دهد که سود آنها را بالا می برد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به شرایط دارایکم گفت: دارایکم در روزهای منفی بازار بیش از 100 درصد سود داشته و به طور کلی به نظر من خرید ETF فرصت خوبی است؛ به ویژه برای اشخاصی که قصد دارند وارد بازار سرمایه شوند.

وی در سرانجام توصیه کرد که مردم به صورت مستقیم وارد این بازار نشوند و به وسیله سبدگردان ها یا صندوق هایی مانند دارایکم و پالایشی یکم وارد شوند.

عرضه سهام شرکت های پالایشگاهی دولت موسوم به پالایشی یکم با نماد پالایش در بورس از روز چهارشنبه شروع شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 702

به "توصیه یک کارشناس درمورد خرید سهام شرکت های پالایشگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه یک کارشناس درمورد خرید سهام شرکت های پالایشگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید