فراوری پایدار گندم یکی از ارکان امنیت غذایی کشور است

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران/لرستان یک عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: برای فراوری پایدار گندم به عنوان یک محصول استراتژیک و قابل اهمیت در امنیت غذایی، کشاورزی حفاظتی توصیه هایی را مبنی بر کم خاک ورزی و حفظ بقایای گیاهان تناوبی در مزارع دارد.

فراوری پایدار گندم یکی از ارکان امنیت غذایی کشور است

طهماسب حسین پور در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: غلات و به ویژه گندم ازجمله فراوریات راهبردی و مهم کشاورزی محسوب می گردد و در الگوی غذایی بسیاری از کشورهای دنیا ازجمله ایران از جیاگاه ویژه ای برخوردار است، به طوری که در کشور ما بیش از 45 درصد پروتئین و 55 درصد کالری مورد احتیاج از گندم تأمین می گردد، لذا این محصول اهمیت زیادی در امنیت غذایی ما دارد.

وی ادامه داد: برای فراوری پایدار گندم به عنوان یک محصول استراتژیک، کشاورزی حفاظتی توصیه هایی را مبنی بر کم خاک ورزی و حفظ بقایای گیاهان تناوبی در مزارع دارد.

حسین پور عنوان نمود:بقایای گیاهی و کودهای حیوانی منابع مهم تغذیه گیاه برای فراوریات کشاورزی هستند به طوری که با افزایش میزان بقایا از صفر به 60 درصد، عملکرد زیست توده و دانه گندم به طور نسبی افزایش می یابد.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: حفظ بقایا در حد بهینه در شرایط دیم با ذخیره و فراهم کردن بهتر رطوبت حاصل از بارندگی ها، می تواند اثر مثبتی بر عملکرد داشته باشد، همانگونه که اضافه کردن مقدار کمی بقایای گیاهی در مقایسه با سوزاندن آن، عملکرد گندم را تا 50 درصد افزایش می دهد.

وی ادامه داد: نظام های کشت بدون مدیریت صحیح و حفظ بقایا، با ایجاد شرایط زیستی و شیمیایی نامطلوب در خاک، باعث کاهش میزان کربن آلی و عناصر غذایی خاک می شوند.

حسین پور عنوان نمود: تحقیقات نسان داه که استفاده از گاوآهن برگردان دار در آماده سازی زمین علاوه بر مصرف انرژی زیاد، به دلیل زیر و رو کردن مداوم خاک باعث اتلاف رطوبت، تسریع اکسیداسیون مواد آلی و تخریب ساختمان خاک می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1081

به "فراوری پایدار گندم یکی از ارکان امنیت غذایی کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پایدار گندم یکی از ارکان امنیت غذایی کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید