خبرنگاران خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران در سه شهرستان گیلان انجام می شود

به گزارش تور کانادا، رشت - خبرنگاران - مدیر تعاون روستایی گیلان از خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران این استان خبر داد.

خبرنگاران خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران در سه شهرستان گیلان انجام می شود

رامین گیلانشاهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار تور کانادا گفت: با هماهنگی های اجرا شده با مرکز نوغانداری کشور و جهاد کشاورزی گیلان، مقرر شد خرید توافقی پیله تر ابریشم با توجه به شرایط تولید هر شهرستان در لنگرود، رشت و شفت انجام شود، ضمن اینکه در صورت تامین منابع مالی شعبه ای برای خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران در فومن راه اندازی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه خرید توافقی پیله تر ابریشم از سوی تعاون روستایی گیلان در سه شهرستان یاد شده از فردا آغاز خواهد شد، اضافه نمود: نوغانداران علاقمند برای فروش پیله تر ابریشم می توانند به اداره نوغانداری لنگرود و رشت و به اتحادیه تعاون روستایی شهرستان شفت مراجعه کنند.

مدیر تعاون روستایی استان گیلان با اشاره به این که قیمت خرید پیله تر ابریشم توافقی و بر اساس نرخ بازار است اضافه نمود: در خرید توافقی پیله تر ابریشم نگاه ما در تعاون روستایی به تولیدکنندگان پیله تر ابریشم، حمایتی است.

وی با بیان اینکه سال گذشته برای اولین بار خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران گیلان انجام شد، اضافه نمود: پارسال در مجموع، 9 تن پیله تر ابریشم از نوغانداران استان به قیمت متوسط هر کیلو 73 هزار تومان خریداری شده است.

گیلانشاهی بیان داشت: خرید توافقی پیله تر ابریشم در راستای تحقق وظیفه حمایتی ، ترغیب و ارتقاء انگیزه تولید نوغانداران با هدف کمک به احیا و توسعه زنجیره ارزش اضافه نموده محصول ابریشم به عنوان یکی از صنایع ماندگار گیلان و موثر بر اقتصاد روستاییان انجام می گیرد.

16 هزار جعبه تخم نوغان از هفتم اردیبهشت تا دهم خرداد ماه امسال در مراکز توسعه نوغانداری گیلان از جمله لنگرود، شلمان، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، کسماء و طاهرگوراب صومعه سرا، فومن و شفت و در مراکز توسعه نوغانداری در پایگاه های مراکز جهاد کشاورزی شامل شهرستان های تالش، آستارا، ماسال، رودسر، بندرانزلی، املش، سیاهکل و رودبار انجام شد.

با پرورش هر جعبه تخم نوغان، به طور متوسط 35 کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید می شود، از هر پنج کیلوگرم پیله تر، پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم خام نیز به دست می آید.

پرورش پیله ابریشم متناسب با شرایط آب هوایی هر استان از اوایل فروردین تا اواخر خرداد انجام می شود، 41 درصد پیله تر ابریشم ایران در گیلان تولید می شود.

31 استان کشور در زمینه صنعت نوغانداری فعالیت دارند اما در این میان گیلان قطب تولید پیله تر ابریشم و خراسان رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله تر با تولید 85 درصد نخ ابریشم کشور، پایتخت ابریشم کشی ایران به شمار می رود.

9 هزار و 92 خانوار در استان گیلان به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند که سالانه حدود 493 تن پیله ابریشم تولید می کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 567

به "خبرنگاران خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران در سه شهرستان گیلان انجام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغانداران در سه شهرستان گیلان انجام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید