خطرات ناشی از گردشگری پزشکی

به گزارش تور کانادا، مسافرت برای درمان بیماری امری است طبیعی که همه ساله شاهد آن هستیم؛ اما زمانی که این سفر تنها برای عمل زیبایی انجام گیرد، با قصه دیگری روبرو هستیم. با خبرنگاران همراه باشید تا پیامدهای این موضوع را آنالیز کنیم.

خطرات ناشی از گردشگری پزشکی

سفر کردن به کشوری دیگر برای درمان بیماری امری است که برای سالیان سال مرسوم است. بسیاری از بیماران به دلیل عدم وجود امکانات درمانی در کشورشان قصد سفر نموده و تمامی مراحل درمانی خود را، از عمل گرفته تا بستری شدن، در کشور ثانویه ای می گذرانند. به این پدیده گردشگری پزشکی می گویند که یکی از شاخه های گردشگری سلامت است.

تا اینجای کار همه چیز طبق روال است اما قضیه زمانی فرق می نماید که از کشوری به کشور دیگر سفر کردن فقط برای عمل زیبایی و نه چندان ضروری باشد. به این معنا که مردم به دلیل های مختلف، اعم از هزینه کمتر و نتیجه بهتر، به کشور ثانویه ای برای عمل های زیبایی و نه درمانی، سفر نمایند.

این پدیده چندی است که در کشورمان نیز در حال وقوع است. مردم مختلفی از سرتاسر دنیا، حتی چهره های سرشناس، تنها برای عمل های زیبایی، مانند عمل زیبایی بینی، به ایران سفر می نمایند.

برای مثالی دیگر، به طور میانه سالانه 750000 نفر آمریکایی برای خدمات درمانی و عمل های زیبایی به کشورهای خارج از آمریکا سفر می نمایند. معمولا دلیل این کار، هزینه کمتری است که برای آن ها در قیاس با کشور خود در پی دارد.

اخیرا وزارت بهداشت آمریکا اطلاعاتی را فاش نموده که بیانگر این مسئله است که این گونه عمل های زیبایی، مانند عمل خارج کردن چربی از بدن، که در کشورهای خارج از خاک آمریکا انجام می گردد، خطر عفونت را در بیمار افزایش می دهد.

در ماه آگوست 2013 دکتری در استان مریلند آمریکا، دو زنی را که از ابتلا شدن به عفونت در اثر عمل زیبایی در کلینیکی در جمهوری دومینیکن رنج می بردند، درمان کرد. این در حالی است که آن دو زن اظهار داشتند که همین مشکل برای یکی دیگر از آشنایان شان در استان ماساچوست پس از انجام عمل در همان کلینیک، به وجود آمده است. در نتیجه مشخص شد که محل انجام این عمل ها به وسیله باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها، آلوده شده است.

در پی این اتفاقات، تحقیقات گسترده ای با یاری سازمان پیشگیری و درمان آمریکا پیرامون این وقایع شروع شد. درنتیجه این تحقیقات 21 نفر که به این باکتری ها مبتلا شده بودند در 6 استان آمریکا شناسایی شدند. تمامی این 21 نفر فقط برای عمل زیبایی خود به جمهوری دومینیکن سفر نموده بودند.

بر اساس مقاله ی منتشرشده در مجله رسمی سازمان پیشگیری و درمان آمریکا، یک نفر از هر 2 نفری که عمل های زیبایی خود را، نظیر کوچک کردن شکم یا خارج کردن چربی با ساکشن، در این کشور انجام داده اند، به این باکتری مبتلا شدند. نکته دیگر این است که 13 نفر از این تعداد در همان کلینیک عمل نموده اند. کلینیکی که به گفته وزیر بهداشت جمهوری دومینیکن اکنون تعطیل شده است.

دلیل پیدایش این باکتری مشخص نیست اما این سازمان معتقد است وجود کوچک ترین عنصر غیر استریل می تواند زخم را دچار عفونت کند.

پس از صحبت با بیماران، 90% آن ها اذعان داشتند اصلی ترین دلیل سفر آن ها به کشوری دیگر برای عمل های زیبایی، هزینه به مراتب پایین تری بود که متقبل می شدند. برخی بیان کردند این هزینه تا 88% کمتر از هزینه همان عمل در کشور خودشان است. در جواب نحوه آشنا شدن با کلینیک ها، مردم راه های گوناگونی مثل آگهی های تلویزیونی، اینترنت یا به وسیله دوستان و آشنایان را شمردند.

به گفته سازمان پیشگیری و درمان آمریکا، گردشگری پزشکی پدیده ای نوین است که با سرعت زیادی در حال توسعه است. از طرفی، دلیل و دلیل روی دادن این گونه اتفاقات باید ریشه یابی گردد تا بیماران خطراتی را که ممکن است آن ها را تهدید نمایند، بیشتر بشناسند.

سازمان های بهداشتی تا به امروز به صورت رسمی مخالفت خود را با گردشگری پزشکی اعلام ننموده اند. همان طور که اشاره کردیم، مردم به خودی خود برای این کار اقدام می نمایند و تمامی مراحل را به صورت شخصی جلو می برند.

امروزه با پیشرفت ارتباطات، این چنین پدیده هایی امکان پذیر شده است. به گونه ای که افراد به تنهایی محل، پزشک و نحوه عمل زیبایی خود را مشخص می نمایند. در حالی که این کار با توجه به عدم در اختیار داشتن دانش و اطلاعات کافی، می تواند عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد.

منبع: کجارو / travelandleisure.com
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1493

به "خطرات ناشی از گردشگری پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات ناشی از گردشگری پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید