روستاهای هدف گردشگری و دارای بافت باارزش خوزستان می توانند باعث رونق مالی منطقه شوند

به گزارش تور کانادا، ایسنا/ براساس اخبار بدست رسیده، روستاهای هدف گردشگری و دارای بافت باارزش خوزستان می توانند باعث رونق مالی منطقه شوند.

روستاهای هدف گردشگری و دارای بافت باارزش خوزستان می توانند باعث رونق مالی منطقه شوند

ابوالفضل مهدی پور اضافه نمود: روستاهای خوزستان افزون بر داشتن طبیعت بکر و زیبا دارای آداب و رسوم و آینه ای از فرهنگ و تاریخ هستند که میتوان با سرمایه گذاری در حوزه گردشگری آنها به اقتصاد روستا و نیز منطقه یاری بسیاری کرد.

وی یادآور شد: روستای نمونه گردشگری به محدوده ای جغرافیای اطلاق می گردد که در این محدوده یک یا چند و یا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی و طبیعی و فرهنگی وجود دارد که وجود آنها انگیزه ای برای سفر و اقامت گردشگران خواهد بود.

او با اشاره به اینکه در خوزستان تنوع بی نظیری از این روستاها وجود دارد، اضافه نمود: روستای کوه زر از نمونه های روستاهای شوشتر است که از لحاظ تاریخی فرهنگی و طبیعی دارای اهمیت فراوانی در منطقه است.

این دوستدار میراث فرهنگی با بیان اینکه روستای کوه زر یکی از روستاهای بسیار زیبا در مسیر شوشتر به منطقه عقیلی است، گفت: این روستا در پیرامون خود جاذبه های تاریخی و چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد؛ جاذبه هایی نظیر بند چرخاب گرد، سایت تاریخی چرخاب گرد و...که هر کدام به نوبه خود از اهمیت فراوانی برخوردارند.

وی با اشاره به این که روستای کوچک کوه زر از سه محله تشکیل شده، ادامه داد: از نکات مهم این روستا فرم معماری آن است که بسیار شبیه خانه های قدیم شوشتر است. در برخی از خانه های این روستا شوادان وجود دارد که در کمتر روستایی این معماری ارزشمند مشاهده می گردد و این خود گواهی بر پیشینه این روستا است.

مهدی پور اضافه نمود: نمک زارهای اطراف روستای کوه زر یکی از مرغوب ترین معادن نمک در سطح کشور و استان خوزستان است که از دیرباز هر ساله تعداد زیادی از هموطنان قبل از بارش اولین باران پاییزی برای استفاده خوراکی و نیز به دلیل وجود رودخانه های فصلی شور و خاصیت درمانی آن به این منطقه سفر می نمایند.

او اضافه نمود: بعلاوه پدیده کریا (نام محلی به معنی مه آلود) یک پدیده زمین شناسی است که بر اثر استخراج نفت در منطقه ها شمالی تر بوجود می آید. بدین ترتیب که حفره های بزرگی در زمین ایجاد شده و مسیر زیرزمینی آب شور پدیدار می گردد.

این دوستدار میراث فرهنگی گفت: در سالهای اخیر تورهای گردشگری با هدف معرفی هر چه بیشتر آثار روستاهای نمونه گردشگری به وسیله اداره میراث فرهنگی شوشتر برگزار شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مهر 1402 بروزرسانی: 5 مهر 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1806

به "روستاهای هدف گردشگری و دارای بافت باارزش خوزستان می توانند باعث رونق مالی منطقه شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستاهای هدف گردشگری و دارای بافت باارزش خوزستان می توانند باعث رونق مالی منطقه شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید