رویترز مدعی غنی سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای نطنز شد

به گزارش تور کانادا، تهران (پانا) - خبرگزاری رویترز مدعی دسترسی به گزارشی شده که در آن مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، شروع فرآیند غنی سازی اورانیوم با سومین آبشار در سانتریفیوژهای پیشرفته نطنز را به اطلاع اعضای شورای حکام رسانده است.

رویترز مدعی غنی سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای نطنز شد

به گزارش ایرنا، در این گزارش ادعا شده که ایران تزریق UF6 به سومین آبشار شامل 174 دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را شروع نموده است. این گزارش ادعایی می افزاید که چهارمین آبشار سانتریفیوژی هم نصب شده اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است. گزارش یادشده حاکیست که نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m هنوز شروع نشده است.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

15 دی ماه 1398، ایران با صدور بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را خاطرنشان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

پنجم اسفند ماه سال جاری نیز ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام نموده که در صورت لغو تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

خبر شروع فرآیند غنی سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای پیشرفته نطنز در حالی منتشر می گردد که رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی ارژی اتمی هفته گذشته خاطرنشان کرد که در نتیجه مذاکرات فشرده با ایران مقرر شد که برای حل و فصل مسائل باقی مانده در پرونده اتمی ایران نشست فنی در ایران برگزار گردد.

وی ابراز امیدواری کرد که نتیجه این مذاکرات رضایت بخش باشد و تا پیش از برگزاری نشست آینده شورای حکام، مسائل حل گردد. گروسی اضافه کرد که اعضای شورای حکام از توافق به دست آمده در این زمینه حمایت نموده اند.

وی عنوان نمود که در صدد است تا گزارش خود درباره ایران را در نشست بعدی در ماه ژوئن به شورای حکام آژانس ارائه دهد. این امکان به گفته او وجود دارد که با گفت وگو درباره موضوعات مورد نظر یا تحولات سیاسی به شرایط بهتری با ایران برسیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1044

به "رویترز مدعی غنی سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای نطنز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز مدعی غنی سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای نطنز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید