شبیه سازی هسته مرکزی مریخ

به گزارش تور کانادا، با شبیه سازی مریخ بدون این که احتیاج باشد این 400 میلیون کیلومتر را تا مریخ برویم می توانیم ساختار و جزئیات آن را مطالعه کنیم.

شبیه سازی هسته مرکزی مریخ

زمین و مریخ هر دو حدود 4 میلیارد و 600 میلیون سال پیش به وجود آمده اند

پژوهش گران دانشگاه توکیو داخل سیاره مریخ را شبیه سازی نموده اند تا برای اولین بار به جزئیات مشخصات لرزه ای این سیاره سرخ پی ببرند.

این پژوهش گران سرعت عبور امواج لرزه ایِ مشابه با امواج صوتی بسیار قوی را از داخل آلیاژ مذاب سولفور آهن اندازه گرفتند. آنان گمان می نمایند مرکز این سیاره از این آلیاژ تشکیل شده است؛ که یی سوکه نیشیدا، از دانشگاه توکیو و سرپرست این مطالعه گفت: کاوشگر اینسایتِ ناسا هم اکنون روی مریخ مشغول جمع آوری اطلاعات لرزه ای است.

اما حتی با داشتن داده های لرزه ای هم چنان کمبودی وجود داشت که باعث می شد نتوانیم داده ها را تفسیر کنیم. احتیاج به داشتن مشخصات لرزه ای آلیاژ سولفور آهن داشتیم که معتقدیم هسته مریخ را تشکیل می دهد.

ناسا می گوید کاوشگر اینسایت فرودگری (سطح نشینی) است که علائم حیاتی مریخ از قبیل: ضربان (لرزه شناسی)، دما (جریان گرما) و واکنش های (ردیابی دقیق) آن را اندازه گیری می نماید.

این کاوشگر پیش از این، فعالیت لرزه ای این سیاره موسوم به مریخ لرزه ها را ثبت نموده بود. با یاری این اطلاعات می توان لایه های درونی این سیاره را شناسایی کرد.

نیشیدا گفت: کشف لایه های عمیق داخل زمین، مریخ و سایر سیاره ها یکی از مواردی است که مرز های علم را جابه جا می نماید. یک علت جذابیت این موضوع این است که مقیاس ها بسیار بزرگ است، علت دیگر این است که ما از روی سطح زمین در کمال امنیت به آنالیز و مطالعه می پردازیم.

این پژوهشگران در بخشی از این تحقیق می توانند با محاسبه داده های لرزه ای بفهمند هسته مریخ از آلیاژ سولفور آهن تشکیل شده یا چیز دیگر. آنان اکنون امیدوارند بتوانند مواردی را در مریخ اندازه گیری نمایند تا با مقایسه آن ها به حقیقت درون این سیاره پی ببرند و بفهمند آیا از موادی که انتظار دارند تشکیل شده یا نه.

نیشیدا اضافه نمود: اگر هم این طور نباشد به هر حال چیز جدیدی درباره منشأ مریخ یاد گرفته ایم. مثلاً اگر هسته مریخ از سیلیسیم و اکسیژن تشکیل شده باشد می فهمیم تشکیل مریخ هم مانند زمین ناشی از برخوردی بزرگ بوده است. پس مریخ از چه و چگونه تشکیل شده؟ به گمان من به زودی می فهمیم.

با شبیه سازی مریخ بدون این که احتیاج باشد این 400 میلیون کیلومتر را تا مریخ برویم می توانیم ساختار و جزئیات آن را مطالعه کنیم.

زمین و مریخ هر دو حدود 4 میلیارد و 600 میلیون سال پیش به وجود آمده اند. به همین دلیل با مقایسه هسته این دو سیاره می توانیم به اطلاعات مهمی درباره نحوه تشکیل آن ها دست یابیم، به خصوص با وجود تفاوت های بسیاری که میان آن ها وجود دارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 514

به "شبیه سازی هسته مرکزی مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبیه سازی هسته مرکزی مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید