شهر زیرزمینی اویی؛ مکانی حیرت انگیز در اصفهان، عکس

به گزارش تور کانادا، شهر زیرزمینی (اویی) در زیر بافت شهر نوش آباد در 8 کیلومتری شمال کاشان در استان اصفهان قرار گرفته است. این شهر در 3 طبقه در زیر زمین با عمق بین 4 تا 18 متر بصورت دست کن ایجاد شده و فضاهای متعددی از جمله اطاق، راهرو و چاهها و کانالهای زیادی برای در امان ماندن از دست اشرار دارد.

شهر زیرزمینی اویی؛ مکانی حیرت انگیز در اصفهان، عکس

تا سال 1381 هیچ اطلاعات مستندی از این مجموعه به لحاظ سیستم دفاعی و پناهگاهی از آن در دست نبود و به دخمه های اسرار آمیز شهرت داشت.

راه های ورود به داخل این مجموعه به شکل مخفی در منازل یا داخل قلعه خشتی در مجاور شهر و یا محل های پر جمعیت و داخل کانال های پایاب هایی که از زیر خانه ها و برای گذر آب قنات ایجاد شده، چاه های داخل مساجد و باغ ها و بازارها و هر جایی که در زمان حمله دشمن امکان دسترسی سریع و فرار ساکنان را فراهم می کرده، ایجاد شده است.

در طول راستا شهر زیر زمینی اطاق هایی به ابعاد مختلف برای اسکان موقت حفاری کرده اند. در بدنه اطاق ها تعدادی تاقچه مشاهده می شود. هر اطاق 180سانتی متر ارتفاع دارد.

اطاق ها به شکل تو در تو و با راهروهای زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد، ساخته شده است. در 20سانتی متری زیر سقف و به فاصله 1متر در تمام بدنه اطاق ها حفره هایی برای قرار دادن چراغ های پیه سوز جهت تامین روشنایی فضاها تعبه شده است.

در بدنه دیوار اطاق ها و در بعضی از آنها چاهک هایی مشاهده می شود که به سختی می توان وارد آن شد؛ ارتفاع این چاهکها 3تا 5متر است که راه ارتباطی به طبقات بعدی است.

با توجه به تو در تو بودن فضاها هیچ گونه مشکل تنفسی احساس نمی شود و این یکی از شگفتی های داخل این مجموعه است.

آب مصرفی و شرب ساکنین داخل شهر زیر زمینی توسط راه های مخفی که به پایاب های مرتبط به رشته قنات ها بوده و از زیر زمین می گذرد تامین می شد.این فضاها نه تنها در سطح زیرین شهر گسترده شده بلکه تا حصار بیرون شهر و حتی شهر تاریخی و تالار نیاسر راه دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 990

به "شهر زیرزمینی اویی؛ مکانی حیرت انگیز در اصفهان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر زیرزمینی اویی؛ مکانی حیرت انگیز در اصفهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید