شوک تهران و کاراکاس به ترامپ؛ ایران اقتدارش را به رخ کشید

به گزارش تور کانادا، پس از ورود نفت کش های ایرانی به سواحل ونزوئلا، آمریکا دست به تهدید زد. مقام های آمریکایی برای جلوگیری از شکل گیری ائتلاف مالی میان ایران و ونزوئلا نفتکش های حامل سوخت ایران را به تحریم تهدید نموده اند.

شوک تهران و کاراکاس به ترامپ؛ ایران اقتدارش را به رخ کشید

مهسا مژدهی: بسیاری معتقدند که تهران و کاراکاس ترامپ را آچمز نموده اند. حضور نفت کش های ایرانی حامل بنزین در دریای کارائیب ایالات متحده را خشمگین نموده است و رسانه های دنیا معتقدند که دو کشوری که از سوی کاخ سفید تحریم شده اند، چنان به هم نزدیک اند که توانسته اند آمریکا را شوکه نمایند. با همه اینها ایالات متحده که انتظار می رفت اقداماتی جهت توقیف نفت کش ها کند، آنها را تهدید نموده است.

ماجرا از این جا آغاز شد که دوازدهم اردیبهشت ماه، بلومبرگ طی گزارشی تایید نشده نوشت ونزوئلا در قبال یاری ایران به احیای پالایشگاه های بنزین این کشور 9 تن طلا به ارزش 500 میلیون دلار را در اختیار ایران قرار داده است. بر اساس این گزارش مقامات دولت ونزوئلا 9 تن طلا معادل 500 میلیون دلار را در همین ماه در هواپیماهایی به مقصد تهران بارگیری نموده اند تا هزینه یاری این کشور به احیای پالایشگاه های بنزین ونزوئلا را بپردازند. ارسال این محموله ها که باعث کاهش ناگهانی ذخایر خارجی ونزوئلا شده، تنها 6.3 میلیارد دلار سرمایه ارزی برای این کشور به جای گذاشته که پایین ترین حد طی سه دهه گذشته است. در مقابل سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با رد ادعای مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا، اظهارات بیان شده را بی اساس و در جهت زمینه سازی برای اعمال فشار بیشتر از سوی آمریکا بر دولت ونزوئلا و ایجاد اخلال و دخالت در روابط تجاری میان دو کشور ایران و ونزوئلا ارزیابی کرد.

هشدار ها به آمریکا

دو هفته بعد تصاویری از یک نفت کش حامل محموله بنزین، منتشر شد که در راه ونزوئلا بود.در همان روز وزارت امور خارجه به تحرکات آمریکا در ایجاد مزاحمت برای تانکرهای ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا واکنش نشان داد. ظریف در این نامه تهدیدات غیرقانونی،خطرناک و تحریک آمیز آمریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری عظیم برای صلح و امنیت بین المللی دانسته و تاکید نمودکه آمریکا باید از زورگویی درعرصه دنیای دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین المللی بویژه آزادی کشتیرانی در دریاهای آزاد احترام بگذارد. یک روز بعد از این نامه،سید عباس موسوی تهدید مقامات آمریکایی را بی شرمانه دانست و مطرح کرد:اگر آمریکایی ها اقدامی علیه رفت و آمدآزاد و قانونی کشتی های ما انجام دهند،مورد برخورد قاطع ما قرار می گیرد. اگر آمریکا از کشوری خوش شان نمی آید، دلیلی نمی گردد که مانع از مبادله قانونی میان کشورها و تحریم و ایجاد مزاحمت میان کشورها شوند.

روز اول خرداد سفیر ایران در لندن از ارسال نامه رسمی به سازمان بین المللی دریانوردی و ابراز نگرانی عمیق از تهدید اخیر آمریکا در قبال تانکرهای حامل سوخت ایران اطلاع داد. از سوی دیگر در همان روز معاون نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل متحد به واشنگتن هشدار داد که خطرات ناشی از حوادث را هنگام استقرار ناوهای خود در منطقه ای که نفتکش های ایران در نزدیکی ونزوئلا فعالیت های قانونی دارند، کاملا درک کند.

با رسیدن اولین نفت کش به ونزوئلا مشاور امنیت ملی سابق آمریکا با دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای مستقل ارسال محموله سوختی ایران برای ونزوئلا را خطری برای واشنگتن توصیف کرد!

کوشش آمریکا نتیجه بخش نشد

خبرگزاری رویترز، بیست و نهم اردیبهشت ماه نوشت: علیرغم فشار آمریکا برای ممانعت از ارسال محموله های بنزین ایران به ونزوئلا، مردم ونزوئلا در پایتخت این کشور منتظر پر شدن باک خودروهایشان هستند. روز سی و یکم اردیبهشت ماه هم روزنامه وال استریت ژورنال افشا کرد که تحریم های جدید آمریکا علیه بعضی از نهادها و مقامات ایران به امید توقف فرایند فروش نفت این کشور به ونزوئلا بوده است.

در آمریکا بولتون یکی از نخستین کسانی بود که نسبت به حرکت نفت کش ها به سوی ونزوئلا واکنش نشان داد. مشاور امنیت ملی سابق آمریکا خواهان برخورد قاطعانه با کوشش های ایران در مخالفت با اولویت های آمریکا شد. سپس روز اول خرداد منابع خبری از عزیمت کشتی جنگی آمریکایی به سمت ونزوئلا اطلاع دادند. دوم خرداد روزنامه واشنگتن پست نوشت دولت آمریکا درباره مبادله ایران با ونزوئلا هشدار داده اما مقام های این کشور لحن خود درباره احتمال درگیری مستقیم با نفت کش های ایران را تلطیف نموده اند. جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پیش از این وجود هر گونه برنامه برای توقیف نفت کش های ایران را رد کرد.

رویترز یک روز قبل از رسیدن اولین نفت کش به سواحل ونزوئلا در گزارشی نوشت: بر اساس داده های به دست آمده از شرکت های رصد اطلاعات دریانوردی منتشر نموده و مدعی شده ایران در حال انتقال 1.53 میلیون بشکه بنزین به ونزوئلا است. انتقال این محموله به ایجاد تنش های دیپلماتیک بین آمریکا با ایران و نزوئلا شده است. آمریکا این اقدام را نقض قوانین تحریم های یکجانبه خود علیه ایران و ونزوئلا می داند و گفته در حال آنالیز گزینه های خود برای پاسخ به آن است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست پنجم خرداد و بعد از رسیدن اولین نفت کش به ونزوئلا پس از نزدیک به چهل وپنج روز، نزدیکی روزافزون روابط ایران و ونزوئلا و مراوده تجاری میان دو کشور را که هدف شدیدترین تحریم های مالی آمریکا بوده اند، موجب نگرانی دشمن مشترک آنها توصیف کرد.

رای الیوم بعد از پهلوگرفتن نفت کش اول در نزدیکی کاراکاس، با تمجید از اقدام شجاعانه ایران در ارسال فرآورده های نفتی به ونزوئلا، این اقدام را عظیمترین شکست برای استکبار آمریکا قلمداد کرد. روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست در واکنش به پهلوگیری نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا نوشت تحریم ها و هشدارهای آمریکا هم نتوانسته است مانع تجارت آزاد میان ایران و ونزوئلا گردد.

نشریه آلمانی یونگه ولت با اشاره به همکاری های نفتی و مالی ایران و ونزوئلا طی سال های اخیر، آن را اتحادی پیروز در راستای درهم شکستن کوشش آمریکا برای محاصره مالی دو کشور توصیف کرد.رسانه روسی اسپوتینیک هم با اشاره به ورود نفتکش های ایرانی به قلمرو ونزوئلا علیرغم فشارهای ایالات متحده، نوشت که ایران بیخ گوش آمریکا به تحریم های نفتی غلبه کرد. بعد از رسیدن نفت کش چهارم، مقام سابق کاخ سفید انتقال نفت به ونزوئلا را اقدامی مهم در سرپیچی از آمریکا توسط ایران دانست و تاکید نمود که انتقال نفت ایران به ونزوئلا نشان دهنده بی نتیجه بودن تحریم های آمریکاست.

استقبال ونزوئلا

روز اول خردادوزیر دفاع ونزوئلا هم در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت که ارتش این کشور به استقبال نفتکش های حامل بنزین ایران رفته و آن ها را اسکورت خواهد نمود تا از مردم ایران برای همبستگی و همکاری با ونزوئلا قدردانی گردد. همان روز ویدئویی از مادورو منتشر شد که به فارسی می گفت: ایران سلام علیکم.

رویترز در گزارشی که در زمان رسیدن اولین نفت کش منتشر کرد نوشت داده های ردگیری کشتی ها که شرکت رفینیتو ایکان جمع آوری نموده، نشان می دهد که نفتکش فورچون که با پرچم ایران حرکت می نماید ساعت و هفت و نیم عصر به وقت محلی وارد آب های سرزمینی ونزوئلا شد. همزمان تصاویر اعزام اسکورت محموله های نفتی صادر شده ایران به ونزوئلا در تلویزیون این کشور پخش شد. سفیر ایران در کاراکاس با اشاره به ورود اولین نفتکش حامل سوخت ایران به ونزوئلا گفت که پیوندهای دوستی و برادری بین دو کشور قوی تر و عمیق تر شده است.

مادورو از مردم این دو کشور به عنوان مردمی انقلابی که هرگز در مقابل ستمگری آمریکا زانو نخواهند زد یاد کرد.کمی بعد خبرنگار شبکهتله سور گزارش کرد دومین نفتکش ایرانی با نام Forest وارد آب های ونزوئلا شده است و همانند نفتکش Fortune توسط نیروی دریایی ونزوئلا تا رسیدن به مقصد اسکورت می گردد.

رییس مجلس ملی موسس ونزوئلا که پس از نیکولاس مادورو قدرتمندترین مرد این کشور محسوب می گردد، به دنبال ورود نخستین محموله سوخت ایران به سواحل شمالی کشورش گفت: تهران و کاراکاس در جهت عزت گام برداشته اند. روز ششم خرداد هم تصاویری از اهتراز پرچم ایران در ونزوئلا در شبکه های مجازی این کشور منتشر شد. سومین نفت کش صبح هفتم خرداد به سواحل ونزوئلا رسید و غروب همان روز نفت کش چهارم وارد شد. در همان روز سفیر ایران در ونزوئلا از دریافت تمامی وجه بنزین صادراتی به ونزوئلا علیرغم تحریم های ظالمانه آمریکا اطلاع داد. ولادیمیر پادرینو لوپز وزیر دفاع ونزوئلا روز (چهارشنبه)،گفت که با ورود نفتکش پتونیا، سومین نفتکش از مجموعه ناوگان اعزام ایران به ونزوئلا که حامل سوخت برای این کشور آمریکای جنوبی است، کشور ایران و ونزوئلا الگوی اتحاد و همبستگی را به دنیا عرضه کردند.

منابع خبری روز پنجشنبه گزارش داده اند دولت آمریکا نفتکش های حامل سوخت ایران را به اعمال تحریم های مالی تهدید نموده اند.مقام های آمریکایی برای جلوگیری از شکل گیری ائتلاف مالی میان ایران و ونزوئلا نفتکش های حامل سوخت ایران را به تحریم تهدید نموده اند. روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده دو کشتی تحت مالکیت یونان که با پرچم لیبریا حرکت می کردند و حامل محصولات نفتی ایران به مقصد ونزوئلا بودند برنامه خود برای تحویل محموله های خودشان را متوقف کردند.

هنوز معین نیست که تصمیم آمریکایی ها در خصوص نفت کش چه تاثیری بر فرایند کار آن بگذارد اما رسانه های این کشور می گویند، ترامپ قصد درگیری با نفت کش ها را ندارد.

بعضی معتقدند ایران به خوبی از چنین فرصتی برای به رخ کشیدن اقتدارش استفاده کرد تا نشان دهد حالا که در فراوری بنزین خودکفا شده، می تواند هر طور که بخواهد نفتکش های خود را راهی کشوری کند که زیرگوش آمریکاست و از این اتفاق سربلند بیرون آمده است.

23/ 312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 529

به "شوک تهران و کاراکاس به ترامپ؛ ایران اقتدارش را به رخ کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک تهران و کاراکاس به ترامپ؛ ایران اقتدارش را به رخ کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید