طوفان ها و گدازه های خورشید چقدر خطرناکند؟

به گزارش تور کانادا، ناسا می گوید که دو ماموریت مرتبط را تصویب کرده است: ماموریت طیف سنجی فرابنفش تلسکوپ اپسیلون یا EUVST که آژانس فضایی ژاپن JAXA آن را انجام خواهد داد؛ و ماموریت کاوشگر الکتروجت EZIE.

طوفان ها و گدازه های خورشید چقدر خطرناکند؟

ناسا در تلاش برای درک بهتر از خورشید و خطرات بالقوه ای که زمین را تهدید می کند، در پی راه اندازی دو ماموریت فضایی است. این دو ماموریت که به تازگی تصویب شده اند، هلیوفیزیک (فیزیک خورشید) یا به عبارت دیگر، خورشید و تاثیرات آن بر اجرام پیرامونی خورشید را مدنظر قرار خواهند داد.

دانشمندان این ماموریت ها را با این امید انجام می دهند که به درک بهتری از شرایط جوی فضایی که از خورشید ناشی می شود، دست یابند. این شرایط جوی بالقوه می تواند فناوری های انسان و کار فضانوردان را با خطر روبرو کند. محققان امیدوارند که مطالعات تکمیلی روی این موضوع، امکان پیش بینی بهتر چنین تغییراتی را برای محافظت از زمین، فراهم کند.

ناسا می گوید که دو ماموریت مرتبط را تصویب کرده است: ماموریت طیف سنجی فرابنفش تلسکوپ اپسیلون یا EUVST که آژانس فضایی ژاپن JAXA آن را انجام خواهد داد؛ و ماموریت کاوشگر الکتروجت EZIE.

مأموریت نخست در سال 2026 آغاز خواهد شد و به شکل یک تلسکوپ خورشیدی خواهد بود که قطعات سازنده آن از سوی ناسا تامین می شوند. این تلسکوپ به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که اتمسفر خورشید چگونه طوفان های خورشیدی را آزاد می کند و فوران ها و شراره های خورشیدی چگونه مواد درون خورشید را به بیرون پرتاب می کنند.

منشا این پدیده خورشید است، اما در سراسر سامانه خورشیدی گسترش می یابد و بر روی همه اجرام موجود در آن، از جمله زمین، اثر می گذارد.

دومین کاوشگر، جریان های الکتریکی در اتمسفر زمین را بررسی خواهد کرد و در زمانی پس از ماه ژوئن 2024 به فضا پرتاب خواهد شد. در این ماموریت، ارتباط جریان های الکتریکی شفق قطبی -از جمله نور های قطب شمال- با مگنتوسفر (مغناطیس سپهر) در راستا آن بررسی خواهد شد تا درک بهتری از سیستم آب وهوای فضایی زمین و واکنش آن به فعالیت های خورشیدی به دست آید.

این کاوشگر از سه ماهواره تشکیل شده است که به بررسی تغییرات الکتروجت شفقی (الکتروجت قطبی) خواهد پرداخت؛ پدیده ای که ناشی از یک جریان الکتریکی است که به اطراف اتمسفر زمین می رود و از آن پخش می شود و گسترش می یابد.

اگرچه شفق قطبی به عنوان یکی از زیباترین مناظر جهان شناخته می شود، اما می تواند هم برای زندگی روی زمین و هم فراتر از آن، تهدید به وجود آورد. چنین شرایط آب و هوایی فضایی می تواند با سیستم های رادیویی و سایر سیستم ها تداخل پیدا کند و چنین تداخلی می تواند در کار شبکه برق روی زمین اختلال ایجاد کند و فضاپیما های در مدار را با خطر روبرو سازد.

توماس زورباکن، مدیر اجرایی علمی ناسا در مرکز واشنگتن، در اظهاراتی می گوید: ما بسیار خرسندیم که این ماموریت های جدید را به ناوگان رو به گسترش ماهواره ای خود اضافه کنیم. این کاوشگر ها با استفاده از ابزار های مشاهداتی و رصدی بی سابقه، بر روی سامانه خورشید-زمین ما تحقیق می کنند.

علاوه بر شور و شوق من در انتخاب یک ماموریت رصدی پیشگام چندمنظوره که بر روی الکتروجت های شفقی تمرکز خواهد کرد، من به ویژه از پیگیری موفقیت دو ماموریت علوم خورشیدی به نام های یوکو (Yohkoh) و هیندو (Hinode) هیجان زده ام که طی همکاری بین المللی دیگری با آژانس فضایی ژاپن و شرکای اروپایی در تلسکوپ خورشیدی EUVST انجام شده اند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 932

به "طوفان ها و گدازه های خورشید چقدر خطرناکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان ها و گدازه های خورشید چقدر خطرناکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید