نکات ارتباطی درباره مادر و پسر

به گزارش تور کانادا، معمولا پسران سرسختی های بیشتری نسبت به دختران دارند و برقرای ارتباط عاطفی با آن ها برای مادران دشوارتر است. تقریبا می توان گفت همه مادران آرزو دارند که یک مادر خوب برای فرزند خود باشند. اما اینکه چقدر در این امر پیروز می شوند بستگی به مسائل مختلفی دارد.

نکات ارتباطی درباره مادر و پسر

توصیه هایی در خصوص رفتار مادر با پسر

به گزارش خبرنگاران از حامی هنر زندگی، مادران در برخورد با پسران خود لازم است یکسری نکات را رعایت کنند تا بتوانند ارتباط بهتری با آن ها برقرار کنند. ارتباط سالم بین مادر و فرزند از آن جهت اهمیت دارد که اساس تمام روابط بعدی را در زندگی فرد تشکیل می دهد زیرا ارتباط با مادر، مفهوم دلبستگی در سطح روان فرد را نیز شکل می دهد. نقش مادر در تربیت فرزندان با توجه به جنسیت آن ها صندلی متفاوتی پیدا می نماید، اما در رابطه با پسران، مادر نقش مهم تری در شکل دهی خودباوری و اعتماد به نفس بازی می نماید.

شما به عنوان مادر باید برای برقراری ارتباطی سالم و کامل به نکاتی توجه نمایید. اگر با وجود رعایت این نکات هنوز هم در ارتباط با او با مسائلی دست و پنجه نرم می کنید، قبل تشدید کشمکش، موضوع را با کمک مشاوره خانواده حل نمایید.

1- رفتار مادر با پسر مهربانی و صمیمیت را پرورش می دهد

مادر در خانواده منبع مهر و محبت محسوب می گردد. فرزندان اغلب، رفتار مهربانانه و صمیمانه را به وسیله همانند سازی با مادر خود یاد می گیرند. پسران در کنار ویژگی های مردانه نظیر قدرت طلبی، برای آن که بتوانند در آینده ارتباط مثبتی با دیگران برقرار کنند؛ احتیاج دارند تا یکسری ویژگی ها و مهارت های زنانه را نیز تمرین کنند. در این زمینه مادران اصلی ترین الگوی فرزند خود هستند و با ارتباطی که مادران با فرزند پسر خود شکل می دهند، در حقیقت به او کمک می کنند که در آینده ارتباط بهتر و سالم تری را با همسر خود شکل دهد. در واقع یک مادر خوب و نمونه در تمامی مراحل زندگی فرزند خود تمام کوشش خود را برای پرورش صمیمیت و مهربانی در فرزندان انجام می دهد.

2- به پسرتان بیاموزید مسئولیت رفتارهای خود را به عهده بگیرد

بعضی از مادران به خاطر عشق و محبت زیادی که به فرزند خود دارند، هر زمانی که او مرتکب اشتباهی می گردد، آن ها را نادیده می گیرند. این نادیده انگاری و عدم برخورد مناسب زمینه سازِ رفتارهای مخربی نظیر بی مسئولیتی در آینده می گردد. در حقیقت یکی از علل بی مسئولیتی در مردان تربیت نادرست در دوره کودکی و نوجوانی است.

برای آنکه مسئولیت پذیری را در فرزند خود پرورش دهید از همان ابتدا زمانی که فرزندتان رفتار اشتباهی انجام می دهد به او فرصت دهید تا عواقب کارهایش را ببیند و مسئولیت آن ها را بپذیرد. البته این رفتار مادر با پسر باید به دور از تحقیر و سرزنش باشد. اما از قلم نیاندازید که برای تنبیه کودک خود نیز از روش های سالم استفاده نمایید.

3- به فرزند پسرتان مهارت های زندگی را آموزش دهید

مردان در اجتماع با فشارها و استرس های مختلفی روبرو می شوند. استرس های شغلی، اقتصادی و مسائل مربوط به اداره خانواده از جمله مهم ترین این استرس ها هستند. آن ها برای آن که بتوانند در برابر عوارض استرس و فشار عصبی از خود محافظت کنند؛ باید با مهارت های زندگی و سازگاری آشنا باشند. این مهارت ها معمولا از دوران ابتدایی زندگی شکل می گیرند و به مرور زمان تقویت می شوند. مادران در پرورش مهارت های زندگی و مهارت های سازگاری در فرزندان خود نقش بسزایی دارند.

مانند مورد قبل بعضی از مادران از سر عشق و دلسوزی هنگامی که فرزندشان با شرایط سختی روبرو می شوند به جای آن که به او بیاموزند چگونه در برابر مسائل ایستادگی کند، خودشان مسئولیت کارها را به عهده می گیرند تا فرزندشان متحمل سختی نگردد. این رفتار مادر با فرزند پسر در دراز مدت آسیب زیادی به فرزند شما می زند چرا که شما آمادگی لازم برای برخورد با سختی ها را در او ایجاد نکرده اید. در نتیجه زمانی که فرزندتان با استرس های شدیدتری در آینده روبرو می گردد به دلیل فقدان مهارت های کافی نظیر مهارت حل مساله، ممکن است برای برطرف مسائل خود دست به رفتارهای مخربی بزند. به همین دلیل لازم است که بهترین روش تربیتی را اتخاذ نمایید.

4- به او آزادی عمل بدهید

سعی کنید که به پسرتان آزادی بیشتری بدهید. بگذارید در زندگی شکست را تجربه کنند و مسائل خود را در زمینه هایی به تنهایی حل کنند. همچنین به او بیاموزید که شهامت صحبت کردن داشته باشد و در صورتی که از چیزی ناراحت شد بتواند آزادانه ناراحتی خود را ابراز کند. بسکمک از مادرها انتظار ندارند که فرزند پسرشان گریه کند در صورتی که این رفتار در هنگام ناراحتی یک موهبت است و آن را نباید از فرزندتان بگیرید. گاهی رفتاری را والدین ناپسند می دانند در صورتی که یک ویژگی محسوب می گردد. به همین دلیل است که همیشه به والدین و مخصوصا مادرها توصیه می کنیم که آموزش های لازم برای رفتار با پسر خود را دریابند.

کلام آخر

توجه داشته باشید که با توجه به تمامی مواردی که اشاره شد احتمالا شما نیز به اهمیت این مسئله پی برده باشید که نقشتان به عنوان مادر تا چه میزان در آینده و رشد فرزندتان موثر است. در واقع شما به عنوان اولین معلم کودک خود شناخته می شوید که مفاهیم و مهارت های بسکمک را باید به کودکتان آموزش دهید. بسکمک از مادرها آگاهی درستی از این مسئله ندارند و با عقاید و تفکرات پوچ خود زندگی پسران خود را تباه می کنند.

در کنار این مسئله برای آنکه بتوانید به عنوان یک مادر به بهترین نحو با فرزند پسر خود رفتار کنید لازم است تا با یک مشاور در زمینه کودک در ارتباط باشید. مشاور با توجه به تجربه و دانش خود می تواند اصول کلی را در اختیارتان قرار دهد و مرحله به مرحله شما را کمک رساند. همچنین در صورتی که با فرزندتان اختلاف و مسائلی دارید کمک دریافت از مشاوره خانواده لازم است.

سوالات متداول درباره رفتار مادر با پسر

- فرزند خیلی لوس شده چون او بچه اول خانواده بود و اصلا نمی توانستم به او نه بگویم یا تنبیهش کنم اکنون او 5 ساله است چه کاری باید انجام دهم؟

متاسفانه هنگامی که خانم ها برای اولین بار طعم مادر شدن را می چشند احساس می کنند که زندگی برای آن ها از نو آغاز شده و همه جور بهایی به فرزندشان می دهند. این رفتار به مرور باعث می گردد که کودک با کوچکترین اخم و یا تن صدای بالای شما ناراحتی خود را بروز دهد و از شما حرف شنوی نداشته باشد. لازم است که کودک خود را قبل از فرستادن به مدرسه و بدتر شدن شرایط، با کمک دریافت از یک مشاوره کودک در جهت تربیت صحیح او کوشش کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 852

به "نکات ارتباطی درباره مادر و پسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات ارتباطی درباره مادر و پسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید