همه چیز درباره انواع حساسیت های پوستی و نشانه های آن، علت خارش بدن چیست؟

به گزارش تور کانادا، پوست به طور طبیعی از طریق سلول هایی که به صورت فشرده کنار هم قرار دارند و با داشتن خاصیت ارتجاعی، از آسیب های گوناگون محافظت می گردد. با تبخیر آب پوست و بعلاوه برداشت چربی روی آن (که رطوبت پوست را نگه می دارد) خاصیت ارتجاعی کاهش پیدا می نماید.

همه چیز درباره انواع حساسیت های پوستی و نشانه های آن، علت خارش بدن چیست؟

اگر مواد چربی زدا مثل مواد شوینده، به طور مکرر استفاده شوند، باعث ایجاد خشکی، قرمزی، تحریک و ترک پوست می شوند. شست و شو های مکرر، به مرور زمان لایه های چربی پوست را برداشته و سطح زیرین پوست را در تماس مستقیم با محیط و عوامل آلرژی زا قرار می دهد.

انواع حساسیت پوستی

حساسیت های پوستی ممکن است به صورت اگزمای سرشتی در فرد وجود داشته باشد، یعنی از وقتی فرد متولد می گردد، همراه اوست. به طور مثال از دو تا سه ماهگی صورت نوزاد قرمز و گونه هایش سرخ رنگ است، آسم، آلرژی و خس خس سینه دارد. این علایم گاه در بزرگسالی به صورت حساسیت های پوستی در فرد ادامه می یابد.

در ابتدا حساسیت های پوستی به صورت حاد هستند، اما به مرور زمان به شکل مزمن در می آیند.

حساسیت پوستی انواع مختلفی دارد:

- حساسیت پوستی آلرژیک: فرد در اثر تماس با ماده ای که در محیط وجود دارد، دچار التهاب می گردد؛ مثلاً کسی که به ساعت، حلقه و بدلیجات حساسیت دارد.

- حساسیت پوستی تحریکی: در اثر تماس زیاد با ماده حساسیت زا (محرک) به وجود می آید. مثلا کسی که در پی تماس مکرر با مواد شوینده، نسبت به آن ها حساسیت پیدا می نماید.

- حساسیت های شغلی: کسانی که با سیمان و مواد ساختمانی و… در تماس هستند، ممکن است دچار حساسیت پوستی شوند.

- حساسیت پوستی خانم های خانه دار: که در اثر کار در خانه و شست وشو ایجاد می گردد.

نشانه های حساسیت

علائم حساسیت پوستی شامل التهاب، خارش و قرمزی پوست بوده و گاهی با عفونت همراه است.

عفونت هنگامی بروز می نماید که سد دفاعی بدن شکسته شده و التهاب ایجاد می گردد و پوست آغاز به خارش می نماید، اگر بیمار در پی این احساس، محل التهاب را بخاراند، نه تنها باعث تشدید خارش، بلکه باعث ایجاد عفونت در محل می گردد.

اگزما

اگزما از انواع حساسیت های پوستی است. روی سطوح بیرونی پوست بروز می نماید و به صورت دانه های قرمز آبدار و ترشح دار است. اگزما به صورت حساسیت به گیاهان، مواد دارویی و حساسیت به نور معین می گردد.

اگزما گاهی به صورت اکتسابی یا سرشتی در افراد به وجود می آید، اما معمولا عامل تحریکی و آلرژیکی توأمان در آن نقش دارند. گاهی برخی از بیماران حتی نسبت به برخی دارو های معالج اگزما هم حساسیت دارند و مصرف آن ها باعث تشدید بیماری آن ها می گردد. در این موارد باید نوع دارو را تغییر داد.

کهیر تماسی

در کهیر، حساسیت نسبت به ماده آلرژی، در طبقات زیرین پوست ایجاد می گردد. اگر حساسیت پوستی در زیر بغل ایجاد گردد، احتمالاً ناشی از تماس با لباس، زیرپوش یا اسپری های رفع نماینده بوی عرق است. اگر در مچ یا کف پا بروز کند، ناشی از تماس با جوراب، کفش، گرد و غبار و گیاهان است.

حساسیت پوستی در تماس با نور

در واقع این افراد در تماس با برخی مواد وقتی در برابر نور قرار بگیرند، حساسیت شان بروز می نماید. این نوع حساسیت ها بیشتر فصلی است.

حساسیت به رژ لب

وجود سرب در رژ لب، موجب بروز حساسیت های پوستی، تورم، قرمزی، خارش و بروز ضایعات ترشح دار روی لب و بعلاوه تورم لب ها در طولانی مدت می گردد.

حساسیت و موبایل

عنصر نیکل در موبایل، باعث افزایش حساسیت های پوستی می گردد. بیشتر این حساسیت ها، در ناحیه انگشتان دیده شده است. به افرادی که پوست های حساس دارند یا آن ها که به فلز نیکل حساسیت دارند، استفاده از تلفن های فاقد این فلز یا استفاده از روکش تلفن را توصیه می نمایند.

حساسیت به کلر

سوزش شدید چشم، قرمزی چشم، تاری دید، سرفه، عدم تنفس راحت، خارش های پوستی، کهیر و پوست خشک همه از عوامل حساسیت به کلر است. بیشتر مردم خیال می نمایند، کلر در آب استخر فقط وقتی دردسرساز می گردد که مقدار آن از حد استاندارد بیشتر شده باشد. اما مقدار کم کلر هم مشکل ساز است.

حساسیت و وسایل شنا

برخی ضایعات پوستی هستند که به وسیله وسایل شنا ایجاد می شوند. مثلاً حساسیت به عینک شنا یا ماسک غواصی و …. علایمی که ایجاد می نماید شامل قرمزی پوست، خارش و گاهی ضایعات ترشحی همراه با دلمه در محل تماس. کورتون موضعی یا خوراکی و آنتی هیستامین نیز برای درمان موارد حاد استفاده می گردد. به این افراد توصیه می گردد که از مواد آلرژی زا دوری نمایند. مثلاً استفاده از عینک های شنای بدون لاتکس برایشان توصیه می گردد.

چه زمانی حساسیت پوستی تشدید می گردد؟

بنابر اعلام انجمن آسم و آلرژی ایران، حساسیت های پوستی در فصول خشک سال مانند پاییز، زمستان و اوایل بهار شدت پیدا می نماید.

تغییر محیط زندگی هم ممکن است باعث تشدید یا کمتر شدن حساسیت در افراد گردد. به طور مثال کسی که از تهران به شمال می رود، ممکن است علائم حساسیت در او به علت وجود رطوبت شمال رفع گردد، اما با بازگشت به تهران دوباره ظاهر گردد.

برخی از غذا ها مانند شیر گاو، آجیل و تخمه در برخی از افراد باعث بروز و تشدید حساسیت پوستی می گردد. تغییر ناگهانی محیط مثلا ورود ناگهانی از یک فضای سرد به یک فضای گرم و برعکس هم می تواند تاثیرگذار باشد. نقش استرس و فشار های عصبی نیز اهمیت دارند. گاه یک خبر ناگوار باعث تشدید علائم و خارش در فرد می گردد. نور آفتاب هم ضمناً اینکه گاهی درمان نماینده است، گاهی تشدیدنماینده حساسیت محسوب می گردد.

توصیه های ضروری برای حساسیت پوستی

- باید در هنگام کار با مواد شوینده و آب، از دستکش بهره ببرید و از آنجا که ماده لاتکس دستکش هم در برخی افراد باعث حساسیت می گردد، بهتر است زیر دستکش از یک دستکش نخی استفاده گردد.

- نباید دستکش به مدت طولانی به دست بماند، چون گرما و تعریق دست داخل آن ممکن است پوست را مستعد حساسیت به این مواد کند.

- اگر حساسیت در تماس با ماده معینی ایجاد گردد، باید از تماس با آن خودداری کرد.

- اگر فقط بروز حساسیت به علت سایش پوست باشد، باید از کرم ها و مرطوب نماینده ها استفاده کرد.

- در درمان حساسیت های پوستی بدون نظر پزشک اقدام به استفاده از دارو و پماد خاصی نکنید، چون گاهی استفاده از برخی پمادها، به مرور زمان باعث وخامت بیشتر حساسیت می گردد.

- گاهی علائم این حساسیت ها با برخی بیماری های پوستی یکسان است و سهل انگاری فرد در مراجعه به پزشک ممکن است باعث وخیم شدن بیماری گردد.

منبع: ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1725

به "همه چیز درباره انواع حساسیت های پوستی و نشانه های آن، علت خارش بدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره انواع حساسیت های پوستی و نشانه های آن، علت خارش بدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید