ایران در محاصره بازیگرهای جدید گازی، ترکیه به دیگر رقبا روی می آورد؟

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران : رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: در همسایگی ما ترکیه بخشی از منابع خود را از ال ان جی امریکا تهیه می کند. اگر ما غفلت نکرده و از امکانات خود در پارس جنوبی و کارخانه ال ان جی استفاده می کردیم امریکا از کیلومترها دورتر و از قاره ای در آن سوی دنیا نمی توانست به همسایه ما گاز بفروشد.

ایران در محاصره بازیگرهای جدید گازی، ترکیه به دیگر رقبا روی می آورد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، یک مقام بلندپایه وزارت انرژی ترکیه اخیرا اعلام نموده که کشورش انتظار دارد اگر صادرکنندگان گاز می خواهند قراردادهای بلندمدت را تمدید کنند، قیمت رقابتی تر و منعطف تری به این کشور پیشنهاد کنند. این در حالی است که رقابت از سوی ال ان جی ارزان آمریکا و احتمال آغاز تولید گاز ترکیه در دریای سیاه، نیز دینامیک بازار را تغییر داده است.

طبق آمارها در نیمه اول امسال، واردات ترکیه از روسیه و ایران کاهش و در مقابل خریدش از جمهوری آذربایجان و آمریکا افزایش چشمگیری داشته است. شاید تحرکات اخیر ترکیه را باید اینگونه ارزیابی کرد که از این پس گازهای دنیا باید یک مدعی جدید را در جمع خود بپذیرند، کشوری که اکنون با کشف یک میدان با 320 میلیارد متر مکعب گاز قابل برداشت، خود را در مقام صادرکننده و بی نیاز از واردات از فروشندگان قدیمی می داند و می خواهد خود معین کننده قیمت نیز باشد .

حمیدرضا صالحی درباره برنامه اخیر ترکیه برای واردات و از جمله اینکه خواستار کاهش قیمت گاز دریافتی شده است، گفت: بازارها ممکن است تغییر کنند، مخصوصا در منطقه ما ترکیه از دیر باز بدنبال این استراتژی بوده که نمی خواهد تمام واردات خود را از یک کشور داشته باشد، به طوری که قبلا ابتدا فقط از روسیه واردات داشت، بعد به سمت ایران آمد و با یک قرارداد با ایران سعی کرد سبد انرژی را از یک کشور به دو کشور تغییر دهد و نگرانی را از واردات از یک منبع جبران کند.

چانه زنی ترکیه دور از انتظار نیست

وی افزود: ما این پیش بینی را داشتیم که اگر ترکیه به همین شکل پیش برود بخواهد قیمت ها را تغییر دهد. اجرای خط لوله ترک استریم در دریای سیاه به طول 920 کیلومتر حرکتی بود که ترکیه خود را از لحاظ انرژی در شرایط پایدارتری قرار دهد و خود را به سمتی سوق داد که صادرکننده گاز به اروپا هم باشد. اکنون هم اکتشافی در دریای سیاه داشته و از طرفی قرارداد با ایران نیز در حال انقضا است، بنابراین بعید نیست که اینگونه مباحث را مبنی بر کاهش قیمت مطرح کند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی شرح داد: بیشترین فروش و صادرات گاز ما به عراق و ترکیه است، سوال این است که اکنون با این مشتری که خودش به بازیگر گازی تبدیل شده، باید سبد صادرات گاز را روی عراق تمرکز کنیم و یا اینکه کشورهای دیگری هم می توانند وارد شوند؟ نیاز است استراتژیست ها داخل کشور راهبرد صادرات انرژی را تدوین کنند.

وی با طرح این سوال که آیا با وجود بازیگر جدید در همسایگی که خود را رقیب گازی کشورها نیز می داند، صلاح است که روی گاز تمرکز کنیم و یا باید آن را تبدیل به برق و صادر کنیم؟ گفت: وقتی گاز صادر می کنیم امکان ایجاد پتروشیمی های جدید را در منطقه فراهم می کنیم، بنابراین صلاح این است که ایران به جای صادرات گاز، برق صادر کند تا ایجاد ارزش افزدوه بیشتری کند.

صالحی گفت: اکنون ما در محاصره بازیگران گازی هستیم، در شمال غرب ترکمنستان خط لوله تاپی در حال اجرا است، در غرب ایران، ترکیه با خط لوله ترک استریم و کشف مخازن جدید در دریای سیاه، ورود پیدا نموده، همچنین آنکارا با مخازن جدید در دریای مدیترانه با یونان در تقابل است، در جنوب عمان و در شرق افغانستان پیروز به کشف مخازن شده اند.

ضرورت ارائه راهبرد جدیدی از سوی ایران

وی ادامه داد: در اطراف ما روسیه، ترکمنستان بعنوان بازیگران قدیمی، افغانستان، عمان و ترکیه بازیگرانی جدید هستند، اگر ما مثل روسیه بازیگر محوری بودیم امروز نباید از حرکت ترکیه نگران بودیم، به هرحال وزن بازیگران گاز در منطقه تغییر نموده، اگر ایران می خواهد بازیگر گاز باشد باید بتواند در این شرایط در کنار اتفاقات گازی منطقه ای راهبرد جدید ارائه دهد. یکی از راهبردهای جدید این است که ایران می تواند بیشتر روی صادرات برق تمرکز کند و ایجاد ارزش اضافه نموده نموده و وابستگی کشورها را به خود افزایش دهد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تاکید کرد: باید شورای عالی انرژی با حضور اندیشمندان حوزه انرژی و بخش خصوصی به این موضوع بپردازد، ما مخازن بزرگ دنیا را در اختیار داریم، اما در همسایگی ما ترکیه بخشی از منابع خود را از ال ان جی امریکا تهیه می کند. اگر ما غفلت ننموده و از امکانات خود در پارس جنوبی و کارخانه ال ان جی استفاده می کردیم امریکا از کیلومترها دورتر و از قاره ای در آن سوی دنیا نمی توانست به همسایه ما گاز بفروشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 719

به "ایران در محاصره بازیگرهای جدید گازی، ترکیه به دیگر رقبا روی می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در محاصره بازیگرهای جدید گازی، ترکیه به دیگر رقبا روی می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید