بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

به گزارش تور کانادا، به گزارش خبرنگاران، مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: مرور تحولات 48 ساعت گذشته در پرونده هسته ای ایران درس آموز است. یک خبرنگار که زمانی به وزارت خارجه آمریکا نزدیک بود، در یک اکانت توئیتری خبر داد ممکن است بایدن طی سخنرانی اش در کنفرانس امنیتی مونیخ به برجام برگردد. ناگهان کل فضای مجازی پر شد از خبرهایی با این مضمون که بایدن دارد به برجام بر می گردد و برخی حتی درنگ را جایز ندانستند و خبر داد که بایدن به برجام برگشت! برای کسانی که موضوع را پیگیری می کنند البته روشن بود که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و اساساً فعلاً راهبرد بایدن بازگشت -حتی بازگشت کاغذی- به برجام نیست.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران

در عمل آنچه بایدن گفت این بود که مایل است مذاکرات با ایران را در چارچوب گروه 1+5 آغاز کند و ضمناًً تاکید کرد باید به نگرانی ها بابت رفتار منطقه ای ایران رسیدگی شود. در این کنار این جملات که کلاً از خاصیت تهی بود، دو اتفاق دیگر هم افتاد.

اول اینکه این خبر البته قدیمی علنی شد که رابرت مالی مسئول پرونده برجام در وزارت امور خارجه آمریکا درخواست داده به عنوان ناظر در جلسه کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران شرکت کند و دوم، آمریکا نامه دولت ترامپ به رئیس وقت شورای امنیت درباره فعال شدن مکانیسم اسنپ بک را پس گرفت. درخواست اول که پیشاپیش رد شده و دومی هم در جهت پروژه ترامپ زدایی است و برای ایران اهمیتی ندارد. در عوض تحولات این دو روز 3 نکته را روشن کرد: برای آمریکا احیای مذاکره حتی از احیای برجام هم مهم تر است.

دولت آمریکا می خواهد به برجام برشود اما بدون لغو تحریم یا برداشتن گامی که بیش از یک عمل نمادین ارزش داشته باشد.

بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران به کمک جریان غربگرا آغاز شده و تشدید خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1011

به "بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی تیم بایدن با افکار عمومی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید