واکنش مقام آلمانی به گزارش آژانس اتمی درباره غنی سازی ایران خبرنگاران

به گزارش تور کانادا، یک مقام دولت آلمان گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره شروع غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژ های IR-4 در سایت نطنز را بسیار نگران کننده توصیف کرد.

واکنش مقام آلمانی به گزارش آژانس اتمی درباره غنی سازی ایران خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، یک مقام آلمانی به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آن تصریح شده ایران غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4 را در نطنز شروع نموده واکنش نشان داد.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از این مقام وزارت خارجه آلمان که اشاره ای به نام او نشده نوشته استفاده ایران از سانتریفیوژهای جدید موجب روزافزونی فزاینده برای آلمان است.

مقام آلمانی همچنین گفته دولت آلمان اقدامات هسته ای جدید ایران را بسیار نگران کننده می داند و معتقد است هر اقدام ناقض برجام روی کوشش های فعلی طرف های برجام برای حفظ این توافق هسته ای اثر معکوس دارد.

اظهارات مقام آلمانی بعد از سخنان سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه مطرح شد که ایران و آمریکا و همه طرف ها را به خویشتنداری در مورد برجام دعوت کرد.

این دیپلمات روس، علاوه بر این از آمریکا خواست با برطرف تحریم ها علیه ایران زمینه های بازگشت ایران به پایبندی کامل برجام را فراهم کند.

ایران و آژانس اخیراً تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده است که صرفا پس از برداشته شدن کامل تحریم هایی که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا پس از خروج از برجام در اردیبهشت 1397 علیه ایران اعمال کرد، و همچنین پس از راستی آزمایی لغو تحریم ها، کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف و به تعهدات برجامی باز خواهد گشت.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است دولت جدید آمریکا می گوید بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید نموده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض نموده این واشنگتن است که باید با برطرف تحریم ها به توافق بازگردد. تهران البته تأکید نموده اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر نموده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام نموده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1045

به "واکنش مقام آلمانی به گزارش آژانس اتمی درباره غنی سازی ایران خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مقام آلمانی به گزارش آژانس اتمی درباره غنی سازی ایران خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید