جنگ خونین ارتش ترکیه و سوریه، آنکارا توان نبرد با روسیه را دارد؟

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران - گروه بین الملل: با پیشروی های برق آسای ارتش سوریه در استان ادلب به ویژه در نزدیکی شهر سراقب و نیز غرب و جنوب غرب حلب، دمشق عزم خود را برای آزادسازی همه مناطق از لوث تروریست ها و گروههای وابسته به ترکیه جزم نموده است. در این میان تحول جدیدی اتفاق افتاده است و آن درگیری شدید میان نیروهای ارتش سوریه و ارتش ترکیه در نزدیکی شهر سراقب در استان ادلب است.

جنگ خونین ارتش ترکیه و سوریه، آنکارا توان نبرد با روسیه را دارد؟

اولین درگیری مستقیم نیروهای دمشق و آنکارا چگونه رخ داد؟

رامی عبدالرحمن مدیر گروه موسوم به دیده بان حقوق بشرسوری که مقر آن در لندن قرار داد در این باره اعلام نمود: درگیری ها زمانی رخ داد که ارتش سوریه بر روستای جوباس در نزدیکی شهر راهبردی سراقب مسلط شد و به دنبال پیشروی در جاده حلب-لاذقیه برآمدند که نیروهای ترکیه به منظور ممانعت از پیشروی نیروهای ارتش سوریه به حرکت درآمدند.

وی می افزاید: نیروهای ارتش ترکیه از سوی نیروهای ارتش سوریه هدف قرار گرفتند که بر اثر آن 4 نظامی ترک کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند که نیروهای ارتش ترکیه اقدام به گلوله باران مناطقی در منطقه مورک کردند و از داخل لواء اسکندرون با راکت ارتش سوریه را هدف قرار دادند. بر اساس اطلاعات دریافتی همه نیروهای ترکیه که در پست تریندار بودند و از سوی ارتش سوریه هدف قرار گرفته اند، کشته یا زخمی شدند.

عبدالرحمن تاکید نمود: اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نموده است که 40 هدف وابسته به ارتش سوریه را هدف قرار داده، دروغ می گوید و جنگنده های اف 16 ارتش ترکیه مواضع ارتش سوریه را هدف قرار نداده اند و 45 هدف هم در کار نیست.

وی اضافه کرد: ارتش ترکیه به دنبال ایجاد منطقه دیده بانی جدیدی در نزدیکی روستای جوباس قبل از تسلط ارتش سوریه بر آن بود که زیر حملات سنگین نیروهای سوری از شهر سراقب به سوی غرب که به نظر می رسد شهر اریحا و کارخانه القرمید در حومه جنوبی ادلب باشد، عقب نشست.

این درحالی است که وزارت دفاع ترکیه کشته شدن 6 نظامی این کشور و زخمی شدن 9 به نفر دیگر را به دست ارتش سوریه، امروز تأیید کرد.

اعلان جنگ ترکیه علیه دمشق و ترس از مسکو

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه حاکم بر ترکیه امروز دوشنبه اعلام نمود که آنکارا نیروهای سوری را به عنوان اهداف در اطراف مراکز دیده بانی ترکیه در ادلب در شمال غرب سوریه محسوب می نماید.

وی به س ان ان ترک گفت: نظام سوری از این پس هدف ما در منطقه پس از حمله خواهد بود و امیدواریم که روسیه از نظام سوریه حمایت نکند زیرا پس از حمله به نیروهای ما این نیروهای سوری به مثابه هدف محسوب می شوند. با روس ها که حامی دولت سوریه هستند درباره اوضاع ادلب مصاحبه خواهیم کرد.

توافقی که دود شد و احتمال سرشاخ شدن آنکارا با مسکو

به نظر می رسد که با توجه به تحولات میدانی و مواضع سیاسی، تفاهمات روسیه و ترکیه در شمال سوریه برباد رفته است. تحولات ادلب و غرب حلب و پیشروی های ارتش سوریه و تسلط آن بر مناطق مهم و راهبردی، واکنش ترکیه را به دنبال داشته است.

بعضی از تحلیلگران حرفهای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره اینکه صبر آنکارا به سرآمده است و دستورات وی در بُعد میدانی را به مثابه به چالش طلبیدن روس ها دانسته و از احتمال برخورد البته نه در حال حاضر، خبر داده اند.

فرایند تحولات از آنجا آغاز شد که پس از تضعیف تفاهمات روسیه و ترکیه و یا بی میلی ترکیه به اجرای این توافق، دمشق و کرملین تصمیم به آغاز عملیات علیه گروههای تروریستی که غیرنظامیان را هدف قرار می دادند، گرفتند و عملیات در ادلب و غرب حلب را آغاز کردند و در ابتدا، آنکارا به درخواست توقف فوری حمله اکتفا کرد اما فرایند درگیری ها به شکل گسترده ای گسترش یافت و ارتش سوریه به نزدیکی های سراقب در استان ادلب رسید و در غرب حلب هم مناطق راهبردی را به کنترل خود درآورد تا به حضور تروریست ها در حومه حلب به طور کامل انتها دهد.

سقوط دومینووار گروههای تروریستی درمقابل ارتش سوریه و فرار آنها، این نگرانی را برای ترکیه به وجود آورد که ارتش سوریه شمال غرب سوریه را به کنترل درآورد به ویژه که دمشق از عزم خود برای آزادی وجب به وجب اراضی سوریه سخن گفته است.

از این پس بود که اردوغان با اعلام اینکه صبر ترکیه به سر آمده است به موضع گیری اکتفا نکرد و به گروههای وابسته به خود دستور دارد که مانع حرکت ارتش سوریه شوند و هماهنگی میان گروههای وابسته با ترکیه و جبهه النصره و دیگرگروههای تروریستی ایجاد شد و این خود به مثابه پیغامی به مسکو بود که ترکیه از همه گروههای تروریستی حمایت می نماید تا مانع حرکت ارتش سوریه گردد.

تحرکات گسترده ترکیه برای مقابله با پیشروی های ارتش سوریه

به همین دلیل بود که طی ساعات گذشته تروریست و سلاح و تجهیزات ویژه نظامی به مناطق درگیر فرستاد به ویژه در حومه حلب. علاوه بر آن آنکارا گروههای موسوم به سپر فرات و شاخه زیتون در حومه شرقی حلب را هم از شهر الباب که تحت اشغال آن واقع شده است، فعال کرد. مزدوران تحت حمایت ارتش ترکیه در مناطق شمالی سوریه صبح روزگذشته عملیاتی را موسوم به العزم المتوقد علیه مواضع ارتش سوریه در جنوب شهر اشغالی الباب آغاز کردند. در نخستین تصاویر منتشر شده از این منطقه، تروریست ها پیروز به اشغال یک پایگاه نظامی در منطقه شعلا در اطراف شهر تادف شدند که محل حضور نظامیان روسیه و ارتش سوریه بود.

ترکیه برای اولین بار جبهه جدیدی علیه ارتش سوریه گگردد در حالی که طبق تفاهمات با روسیه این نیروها فقط مأموریت جنگ با گروههای کُردی را داشتند و نباید وارد درگیری مستقیم با ارتش سوریه می شدند که متعاقب آن نیروهای سپر فرات وابسته به ترکیه در شهر الباب هدف بمباران قرار گرفتند. منابع وابسته به مخالفان سوری اعلام نمودند که جنگنده روسی که از پایگاه حمیمیم در استان لاذقیه برخاسته بود، مرکز تجمع نیروهای وابسته به ترکیه را بمباران کرد و روس ها تهدید به بمباران عفرین و جرابلس هم کردند و این هم مفهومش این است که برای اولین بار از زمان توافق آستانه و سوچی، این نیروها همطراز جبهه النصره و حزب اسلامی ترکستانی و دیگر گروههای تروریستی محسوب می شوند و به مثابه متلاشی شدن توافق شمال سوریه میان روسیه و ترکیه است.

ترکیه هم اقدام به اعزام نیرو وارسال تجهیزات بیشتر به سوریه کرد. گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری اعلام نمود که ترکیه اتوبان حلب-لاذقیه را منطقه نظامی اعلام نموده است. گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری این را در راستای افزایش تنش بزرگ میان ترکیه و روسیه دانست و گزارش داد: ورود یک ستون نظامی بزرگ ترکیه به اراضی سوریه به وسیله گذرگاه مرزی کفرلوسین مرزی رصد شده است. این ستون مرکب از 40 خودرو نظامی از تانک و نفربر و نیز تجهیزات نظامی و لجستیک است. این ستون به سوی جنوب حرکت نموده است.

قدر مسلم آن است که فرایند تحولات میدانی نشان می دهد که تفاهمات روسیه و ترکیه از هم پاشیده است و با توجه به شکسته شدن معادلات، احتمال تنش فزاینده وجود دارد. به نظر می رسد که روی آوردن ترکیه به اروپا برای توقف عملیات نظامی به وسیله تهدید به فرستادن صدها هزار آواره دیگر همانند قبل کارآیی ندارد به ویژه که پاریس به شدت از نقض توافق برلین درباره لیبی از سوی اردوغان و ارسال محموله های سلاح به طرابلس که نیروی دریایی فرانسه آنرا کشف نموده است، خشمگین است. اینکه فرانسه از بازداشت علوش سخنگوی گروه جیش الاسلام خبر داده و اتهامات جنایتکار جنگی به آن وارد نموده است به مثابه پیغام مستقیمی به ترکیه است به ویژه که بعضی منابع از تابعیت ترکیه ای علوش خبر داده اند و این مفهومش این است که پاریس سرنموده های گروههای مسلح وابسته به ترکیه را هدف قرار داده است. اردوغان در بحران گرفتار شده و واقعیت مُسلم جبهه های جنگ حاکی از عزم دمشق و مسکو برای انتها دادن به کار تروریست ها با وجود همه تحرکات آنکارا است. فرایند تحولات شمال سوریه بسیار خطرناک شده و باید منتظر ساعات و روزهای آینده ماند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 275

به "جنگ خونین ارتش ترکیه و سوریه، آنکارا توان نبرد با روسیه را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ خونین ارتش ترکیه و سوریه، آنکارا توان نبرد با روسیه را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید