خبرنگاران تقسیمات کشوری مهمترین بستر برای توانمند سازی مناطق محروم است

به گزارش تور کانادا، تهران- خبرنگاران- مدیر کل تقسیمات کشوری با بیان نقش نظام مطلوب تقسیمات کشوری در توسعه پایدار و متوازن کشور، گفت: تقسیمات کشوری مهمترین بستر برای توانمند سازی مناطق محروم است

خبرنگاران تقسیمات کشوری مهمترین بستر برای توانمند سازی مناطق محروم است

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید سعید جلالی همزمان با هفته دولت با تشریح نقش نظام تقسیمات کشوری در توسعه پایدار و متوازن کشور، اظهارکرد: تقسیمات کشوری، ساماندهی فضای سرزمینی به منظور مدیریت و بهره مندی از آن است و با ساماندهی فضا، امر خدمات گیری برای جامعه تسهیل می گردد. دولت ها نیز اعمال حاکمیت درست سرزمینی از حیث ایجاد امنیت اجتماعی و ملی، اداره مطلوب جامعه و خدماترسانی مطلوب انجام می دهند.

مدیرکل تقسیمات کشوری با اشاره به اینکه ارتباط غیرمستقیمی می تواند میان سیاست گذاری حوزه تقسیمات کشوری با امور خارج از مرزها وجود داشته باشد، با بیان نمونه هایی، گفت: گاهی سرقت یا تحریف نام های عناصر تقسیمات یک کشور توسط همسایگان خسارت بار است و ممکن است در آینده مشکلاتی را برای آن کشور ایجاد کند، در این شرایط است که یونان نسبت به نام مقدونیه در کشور همسایه خود واکنش نشان می دهد و درست یا غلط، این نام را بخشی از میراث ملی خود می داند و برای پذیرش آن شرط و شروط می گذارد.

وی ادامه داد: ایران کشوری طبیعی و تاریخی است و مرزهای تمدنی آن فراتر از مرزهای سیاسی آن است، بنابراین مسوولیت ما از جهاتی بیشتر می گردد؛ چراکه هم باید حافظ میراث فرهنگی خودمان باشیم و هم نسبت به حوزه تمدنی مان احساس تعلق کنیم. دشمنان گاهی اوقات برای ضربه زدن به انسجام ملی در ایران، این فرصت تمدنی و اشتراک تاریخی را تبدیل به تهدید می نمایند که هوشیاری همگان، به ویژه سیاستگذاران تقسیماتی را می طلبد.

مدیرکل تقسیمات کشوری با اشاره به وجود 450 شهرستان، 1105 بخش و 1366 شهر در کشور ، ملاک تبدیل روستاها به شهر را تغییرات در حوزه مناسبات اجتماعی و معیشتی ، کالبدی و خواست و آمادگی اجتماعی در چارچوب قانون با رسیدن به حداقل جمعیتی اعلام نمود و گفت: یکی از شاخص های یاد شده در قانون جمعیت است؛ به هرحال، نقطه شهری جدای از جمعیت و درخواست ها، به صد زبان، نشان از شهر دارند، به عبارتی: در نظر ما نه شهر به ذات شهر بودن دارای ارزش است نه روستا بودن نشان ضعف. هر کدام شکلی از زندگی و لازم و ملزوم همدیگر هستند.

جلالی با بیان اینکه خردکردن در تقسیمات کشوری یک ارزش نیست بلکه یک ضرورت است، هدف از این کار را، نزدیکی به عدالت تقسیماتی (سرزمینی و جغرافیایی) که خود شکل های دیگر از عدالت را به ارمغان می آورد، برشمرد و گفت: اگر به اسامی ایجادی ها در سطح بخش و شهرستان نگاه کنید، بیشتر آنان را در نقاط مرزی و یا کمتر توسعه یافته می بینید و این موضوع از جهات گوناگون دارای اهمیت و پیغام است. توصیه وزیر کشور و سیاست دولت بر توانمند سازی مناطق محروم بود و تقسیمات کشوری مهمترین بستر برای پیشبرد همین سیاست است.

وی درخصوص آخرین شرایط لایحه تقسیمات کشور نیز گفت: این لایحه پس از انجام کار کارشناسی با امضای وزیر کشور برای هیأت دولت ارسال شده است.

جلالی گفت: در تدوین این لایحه ضمن دعوت از علاقه مندان به وسیله پورتال وزارت کشور برای اعلام نظرات خود، از نظرات استان ها و نخبگان استانی نیز استفاده شد. هم چنین چندین پروژه مطالعاتی در پشتیبانی از آن انجام شد.

مدیرکل تقسیمات کشوری با رد رابطه میان تمرکز گرایی اداری در ایران با نظام تقسیمات کشوری، توضیح داد: نظام فعلی تقسیمات کشوری در ایران هم مستعد تمرکز گرایی است و هم تمرکز زدایی. بستر تقسیمات کشوری مانند یک بزرگراه است؛ می توانید وسیله ایاب و ذهاب را خودتان اختیار کنید؛ اگر میل به سپردن اختیار و توزیع قدرت و تصمیم گیری دارید، نهادها و پهنه تعریف شده اند یا بالعکس .

جلالی با بیان اینکه تقسیمات کشوری به اصلاح احتیاج دارد نه تغییرات پایه ای، گفت: مهم این است که مدل مورد استفاده شما در ارتباط با تجربه های تاریخی و اجتماعی آن باشد. ایران در حوزه تقسیمات کشوری دارای قدمت و تجربه است و نمی توانید تجارب خودتان را ناگهان با تجربه های دیگران عوض کنید.

وی درباره طرح بعضی ایده ها مثل فدرالیسم یا مدل های شبیه آن برای ایران، گفت: فدرالیسم برای ملّت های پراکنده ای است که از سر ناچاری یک واحد سیاسی را پدید آوردند، این درحالی است که این تمایز را در ایران نداریم. به قول جناب فردوسی، در هزار سال پیش در ایران درهم تنیدگی نژادی و جمعیتی آن چنان بود که نژاد جدیدی که ایشان به کردار بازی تعبیر می نماید، شکل گرفت.

مدیرکل تقسیمات کشوری با اشاره به اینکه کدگذاری و احصاء نقاط جمعیتی و جغرافیایی کشور، برای اولین بار در تاریخ و به طور اخص پس از مشروطه و تاسیس قانون تقسیمات کشوری انجام می گردد، گفت: قبل از اجرای این طرح، تعداد دقیق روستاها و مزارع و مکان های کشور معین نبود و هر سازمانی برای خود بر آماری غیر رسمی تکیه می کرد که این موضوع باعث سردرگمی برنامه ریزان می شد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر مرحله نخست کدگذاری به عناصر و واحد های تقسیماتی اجرا شده که امروز همزمان با هفته دولت و با حضور استانداران و با دستور وزیر کشور به شکل ویدئو کنفرانس رونمایی می گردد.

جلالی ادامه داد: به دلیل حساسیت موضوع و ضرورت دقت در فرایند کدگذاری، در مرحله نخست کدها به مدت 2 سال به صورت پایلوت بر اساس شیوه نامه معین، ابلاغ شده است تا پس از برطرف اشکالات، به صورت قطعی ابلاغ گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 688

به "خبرنگاران تقسیمات کشوری مهمترین بستر برای توانمند سازی مناطق محروم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تقسیمات کشوری مهمترین بستر برای توانمند سازی مناطق محروم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید