خبرنگاران فساد مرکبات نتیجه پیوند سود و فرصت طلبی دلالان

به گزارش تور کانادا، جیرفت - خبرنگاران - انبار شدن چندین هزار تن مرکبات برای سود بیشتر و در نتیجه فساد این محصولات در بعضی نقاط کشور فرصتی برای توجیه غیرمنطقی پیوند سود و فساد ایجاد نموده تا دیواری را کوتاه تر از دیوار دولت نیابند و آن را مقصر جلوه دهند.

خبرنگاران فساد مرکبات نتیجه پیوند سود و فرصت طلبی دلالان

به گزارش خبرنگاران ، صبوری بیش از حد صاحبان مرکبات و دلالان برای افزایش قیمت، سبب کم طاقتی مرکبات شده و در نتیجه شاهد انفجار فساد مرکبات در انبارهای مرکبات بویژه در شمال کشور بوده ایم که این موضوع سبب ایجاد فرصتی برای فرصت طلبان شده تا دولت را مقصر نشان دهند و عامل اصلی کاهش قیمت و فساد مرکبات را دولت بدانند لذا این موضوع سبب شد تا معاون اول رئیس جمهوری در ستاد تنظیم بازار کشور عکس العمل نشان دهد.

دکتر اسحاق جهانگیری با بیان اینکه میوه های در معرض فساد ارتباطی به ستاد تنظیم بازار ندارد، گفت: کسانی که به دنبال فرصت بودند تا میوه های شب عید را ذخیره و آن را پس از ایام عید در زمان بالا رفتن قیمت ها عرضه نمایند، اگر امروز متحمل ضرر و زیان شده اند، خودشان مسئول هستند.

موضوع را از جهانبخش بهزاد نژاد صادرنماینده نمونه کشوری پیگیری کردیم و ایشان علت انبار کردن پرتقال را قیمت بالای سال گذشته عنوان نمود و گفت: افزایش قیمت طی سال 1398 سبب شده تا دلالان، کاسبان، باغداران، میوه فروشان به سمت ذخیره سازی مرکبات حرکت نمایند.

این فعال بخش کشاورزی ممنوعیت صادرات پرتقال و سیب توسط دولت را علت دیگر کاهش قیمت گفت و گفت: دلالان با پیش بینی سود بیشتر اقدام به ذخیره سازی مرکبات نمودند که در نتیجه شاهد افزایش بیش از تقاضای بازار بودیم.

بهزاد نژاد اضافه نمود: با توجه به افزایش محصول شاهد کاهش قیمت و در نتیجه نخریدن محصول و فاسد شدن مرکبات هستیم.

وی ادامه داد: صادرات مرکبات با توجه به نوسانات ارز سبب افزایش انگیزه ذخیره نمایندگان مرکبات شد که در نهایت نه تنها سودی عاید آن ها نشد بلکه شاهد ضرر و زیان آن ها شد.

صادر نماینده نمونه کشوری گفت: عده ای از باغداران هر ساله برای مصرف مرکبات بویژه پرتقال در تمامی فصل ها، اقدام به نگهداری مرکبات در سردخانه ها نموده ولی سال جاری با توجه به هجوم همه در این بخش و ممنوعیت صادرات شاهد افت قیمت و افزایش محصول و در نتیجه ضرر و زیان این بخش بوده ایم.

بهزاد نژاد مشکل فاسد شدن محصول پرتقال و سیب را ممنوعیت صادرات توسط دولت برای حمایت از مصرف نماینده و از طرفی هجوم دلالان برای کسب سود بیشتر عنوان نمود و گفت: عرضه و تقاضا همیشه قیمت محصول را معین می نماید.

و اما منطقه جنوب کرمان به عنوان سومین فراوری نماینده مرکبات کشور عاری از مرکبات دپو شده در سردخانه ها و انبارهاست و این در حالیست که شاهد دپو و فاسد شدن مرکبات در شمال کشور هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به عنوان سومین فراوری نماینده مرکبات کشور سطح مرکبات هفت شهرستان جنوبی استان کرمان را 33 هزار هکتار گفت و متوسط برداشت از این میزان سطح زیر کشت 520 هزار تن گفت.

امیر امیرشکاری با بیان اینکه استان های مازندران و فارس به ترتیب مقام های اول تا دوم مرکبات کشور را به خود اختصاص داده اند، از کسب رتبه سوم مرکبات کشور هم از نظر سطح و هم برداشت منطقه جنوب کرمان در کشور اطلاع داد و این منطقه را به عنوان یکی از سه ضلع اصلی مرکبات کشور دانست.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه پرتقال داران این منطقه محصولات خود را تا ایام عید به فروش رسانده اند، گفت: با وجود سردخانه های مجهز باغداران محصول خود را تا ایام عید به فروش رسانده و هم اکنون میزان بسیار ناچیزی در انبارهای این منطقه ذخیره شده است.

وی با بیان اینکه باغداران جنوب کرمان هر ساله به طور میانگین یک تا 2 ماه محصول پرتقال خود را در سردخانه ذخیره می نمایند، گفت: در بازار عید محصولات مرکبات منطقه جنوب کرمان به فروش می رسند.

امیرشکاری قیمت خرید سال جاری پرتقال را از باغدار خوب ارزیابی نکرد و علت این موضوع را ورود دلالان و واسطه ها گفت.

ذخیره سازی 150تن پرتقال والنسیا برای میوه شب عید در جنوب کرمان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان هم در این خصوص گفت: سال جاری 150 تن پرتقال والنسیا برای توزیع در طرح تنظیم بازار عید با همکاری عاملان در جنوب کرمان ذخیره شد تا مردم در ایام پایانی سال با کمبود میوه روبرو نباشند.

مسلم مروجی فرد اضافه نمود: طرح تنظیم بازار عید سال جاری با موفقیت در جنوب کرمان اجرا و طی آن 80 تن پرتقال ذخیره و توزیع شد.

وی توضیح داد: سال گذشته میوه تنظیم بازار بدون دریافت یارانه دولتی، با قیمت مصوب و با همت عاملان ذخیره و توزیع شد که باعث ایجاد ثبات در بازار در کنار رضایت فراوری نماینده، سود عقلانی برای عاملان و در نهایت دسترسی با قیمت خوب برای مردم شد.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه خرید و ذخیره این میزان پرتقال بدون یارانه بوده، میزان باقی مانده نیز طی یک صورت جلسه در اختیار مباشران و عاملان جهت عرضه در بازار آزاد نهاده شد و به صورت آزاد در منطقه توزیع شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان توضیح داد: پرتقال والنسیا فراوری منطقه جنوب کرمان بوده و در صورت ماندن در سردخانه هم تا خرداد ماه ماندگاری دارد و تا به امروز هیچ گونه گزارشی در مورد فساد این میوه نداشتیم.

ذخیره سازی سه هزار تن مرکبات در سردخانه های جنوب کرمان

دبیر انجمن سردخانه داران جنوب کرمان گفت: طبق آخرین آنالیز سردخانه های هفت شهرستان جنوبی استان کرمان سه هزار تن مرکبات در این سردخانه ها ذخیره شده است.

منصور مروجی فرد ظرفیت سردخانه های منطقه جنوب کرمان را 300 هزار تن برشمرد و بیشتر ذخیره سازی سردخانه های این منطقه را در زمینه محصول خرما گفت.

رئیس انجمن صنایع غذایی جنوب کرمان گفت: طبق آخرین آنالیز شرایط سردخانه های هفت شهرستان جنوبی استان کرمان، فساد مرکبات گزارش نشده است.

وی اضافه نمود: اگر موردی در زمینه فساد میوه باشد در حد استاندارد و بسته به نوع برداشت، گرمادرمانی و بسته بندی است.

مروجی به ذخیره سازی میوه ها در سردخانه ها اشاره نمود و گفت: هرساله کشاورزان و دلالان و میدان دار اقدام به خرید و ذخیره سازی جهت تزریق به بازارهای مختلف داخلی و خارجی می نمایند.

انگیزه افزایش قیمت سبب ذخیره سازی میوه در سردخانه ها شده

باغدار عظیم جنوب استان کرمان با اشاره به ذخیره سازی میوه ها در سردخانه ها گفت: باغداران با انگیزه افزایش قیمت محصولات باغی خود را در سردخانه ها ذخیره می نمایند.

امین سلطانی اضافه نمود: دولت باید تمهیدات لازم را برای حمایت از باغداران برنامه ریزی کند تا از دپو محصولات باغی جلوگیری گردد.

وی انگیزه دیگر باغداران را برای ذخیره سازی میوه صادرات گفت و گفت: سال جاری باغ داران شمالی محصولات خود را در سردخانه ها ذخیره کردند و این موضوع سبب افزایش محصولات باغی بویژه مرکبات شد.

وی اضافه نمود: پس از ممنوعیت صادرات، باغداران شمالی مجبور به عرضه محصولات خود در بازار شدند و این موضوع سبب کاهش قیمت مرکبات در بازار کشور شد.

وی ادامه داد: با افزایش عرضه محصولات باغی شاهد کاهش قیمت محصول بودیم چرا که عرضه بیش از میزان احتیاج داخل است.

باغ دار جنوب کرمانی با بیان اینکه باغداران فقط پرتقال والنسیا را ذخیره می نمایند، گفت: پرتقال معمولی چون زود فاسد می گردد لذا این محصول را نمی توان ذخیره سازی کرد.

وی زمان شروع برداشت پرتقال والنسیا را بهمن ماه گفت و اضافه نمود: با توجه به اوج افزایش قیمت در شب عید، باغداران محصول را مدت کوتاهی در سردخانه نگهداری نموده و در ایام عید به فروش می رسانند.

سلطانی با بیان اینکه 2 هزار تن پرتقال برداشتم کردم، گفت: یک هزار و 300 تن را در سردخانه ذخیره کردم و در ایام عید به فروش رساندم.

رییس اتحادیه صنف میدان داران میوه و تره بار استان کرمان هم گفت: میوه شب عید این استان به علت داشتن کیفیت خرابی چندانی نداشته اما با وارد شدن میوه فصلی و توقف صادرات، روی دست ما مانده است.

علی کاظمی با بیان اینکه سیب درختی و پرتقال میوه شب عید هنوز در انبارها موجود است اضافه نمود: 450 تن میوه یارانه ای نوروزی داشتیم که اکنون 120 تن آن در انبارها باقی مانده که به علت نداشتن صادرات و خریداری نکردن مردم تا به امروز به فروش نرفته است.

وی عنوان نمود: نرخ میوه شب عید استان کرمان نسبت به دیگر استان ها بالاتر بود زیرا میوه با کیفیت تری را خریداری کردیم و همین امر موجب کاهش خرابی میوه ما شد و در تمامی بار تنها چند تن خرابی نداشتیم.

کاظمی اضافه نمود: حتما باید فکری برای صادرات کرد و اکنون با کاهش قیمت در بازار این اقدام توسط دولت ضروری به نظر می رسد زیرا مردم با وفور میوه در بازار بهترین پرتقال را به قیمت 10 هزار تومان از ما نمی خرند.

وی با بیان اینکه هرسال برای تامین میوه شب عید به یاری دولت می آییم گفت: انتظار داریم که دولت سال جاری برای فروش باقی مانده بار نوروز به یاری ما بیاید، به صورت اعتباری میوه خریداری کردیم و تا به امروز 630 تن ضرر داشتیم که با فروش زیر قیمت خرید در واقع درآمدی برای ما باقی نمانده است.

هماهنگی بین تشکل های کشاورزی با دولت برای تنظیم بازار و صادرات می تواند از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کند و این مهم زمانی محقق می گردد که دست دلالان و واسطه حذف گردد و سود محصول مستقیم به جیب باغدار وارد گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1164

به "خبرنگاران فساد مرکبات نتیجه پیوند سود و فرصت طلبی دلالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فساد مرکبات نتیجه پیوند سود و فرصت طلبی دلالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید