دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با اندازه گیری میزان اکسیژن های فعال طراحی شد

به گزارش تور کانادا، محققان ایرانی مقاله ای به چاپ رساندند که در آن جزئیات مربوط به ساخت دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با استفاده از اندازه گیری میزان گونه های اکسیژن فعال (ROS) در خلط درج شده است.

دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با اندازه گیری میزان اکسیژن های فعال طراحی شد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراح کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان ایرانی مقاله ای در مجله Biosensors and Bioelectronics به چاپ رساندند که در آن جزئیات مربوط به ساخت دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با استفاده از اندازه گیری میزان گونه های اکسیژن فعال (ROS) در خلط درج شده است.

محمد عبدالاحد، از آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در این باره گفت: در این مقاله ما نشان دادیم که چگونه می توان از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده کرد. افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری کرونا باشد. در بیماران کرونایی، حتی زمانی که هنوز علائم بیماری تعیین نشده است، میزان گونه های اکسیژن فعال در خلط بیمار تغییر می نماید که این حسگر با استفاده از این شاخص می تواند وجود بیماری را تعیین کند. دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان به عملکرد التهابی بدن در برابر حضور ویروس نسبت داد. همچنین فعالیت های سلولی نیز در زمان درگیری با ویروس موجب تشکیل گونه های اکسیژن فعال می شوند.

عبدالاحد درباره توسعه این فناوری و تجار ی سازی آن توضیح داد: این پروژه در مرحله تجاری سازی است و تا کنون این فناوری روی بیش از 600 بیمار در بیمارستان های امام خمینی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان امام حسین و نورافشار موردآزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است. در حال حاضر این فناوری در شرکت نانوحسگرسازان سلامت آریا در حال تجاری سازی است. نتایج آزمون های به دست آمده از این دستگاه برای دریافت مجوز های لازم به سازمان های مربوطه ارسال شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اضافه کرد: این دستگاه تنها برای تشخیص ویروس کووید 19 نیست، بلکه برای تشخیص بیماری های ریوی قابل استفاده است. بعضی از بیماری ها نظیر آسم و سل نیز می توانند در خلط بیمار تغییراتی ایجاد نمایند که با استفاده از این دستگاه قابل رهگیری هستند.

وی ادامه داد: این دستگاه می تواند برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا استفاده گردد. در واقع اگر کسی توسط این دستگاه مشکوک به کرونا تشخیص داده شد باید برای تست های تکمیلی اقدام کند. این دستگاه برای پایش جمعی و عام مناسب است تا افراد کرونایی بی علامت را تعیین کند. انتشار این مقاله در دومین نشریه مهم در حوزه الکتروشیمی نشان از اهمیت و تاثیرگذاری این فناوری دارد.

محمد عبدالاحد درجه کارشناسی فیزیک را از دانشگاه علم و صنعت، کارشناسی ارشد فیزیک را از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مهندسی نانوالکترونیک را از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران دریافت نموده و به عنوان عضو هیئت علمی در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران فعالیت دارد. در طی چهار سال گذشته وی پیروز به ثبت بیش از 20 اختراع در آمریکا و انتشار بیش از 50 مقاله در معتبرترین مجلات علمی جهان شده که بیشتر آن ها به روش های تشخیص سرطان مربوط است.

این مقاله با عنوان Real-time diagnosis of reactive oxygen species (ROS) in fresh sputum by electrochemical tracing; correlation between COVID-19 and viral-induced ROS in lung/respiratory epithelium during this pandemic برای انتشار در مجله Biosensors and Bioelectronics موردپذیرش قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 659

به "دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با اندازه گیری میزان اکسیژن های فعال طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با اندازه گیری میزان اکسیژن های فعال طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید