دو نمونه متفاوت از پردازنده های نسل دهم Core i5

به گزارش تور کانادا، کمپانی اینتل به تازگی پردازنده های نسل دهم، موسوم به Comet Lake-S را برای کلاس دسکتاپ میانی ( MSDT ) معرفی نموده است. آن طور که پیداست، این کمپانی در پردازنده های Core i5 این خانواده از دو تراشه متفاوت استفاده می نماید. بعضی منابع به تازگی متوجه شده اند که تفاوت هایی در CPU های Core i5 وجود دارد. این تفاوت چه بوده و آیا ضروری است که به آنها توجه کنیم؟

دو نمونه متفاوت از پردازنده های نسل دهم Core i5

بعضی منابع، متوجه شده اند که کمپانی اینتل دو نمونه متفاوت از سیلیکون و تراشه های سری Core i5 را روانه بازار نموده است. علی رغم تفاوت هایی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، عملکرد هر دو گروه یکسان بوده و آن طور که پیداست، تفاوتی در عملکرد نهایی آنها وجود ندارد. داستان از چه قرار است؟

به گفته این منابع، این دو خانواده متفاوت از تراشه های Core i5 را درسری های Q0 و G1 وارد بازار نموده است که در بعضی مدل ها، دو نمونه از آنها وجود دارد. سری نخست از تراشه های Core i5 شامل مدل هایی است که از سیلیکون 10 هسته ای، مشابه با تراشه ای که در پردازنده Core i9-10900K استفاده می گردد، بهره می برند. ابعاد (die) این تراشه ها 200 mm² است. در این گروه (Q0) ارتباط بین تراشه و سطح IHS با لحیم پُر شده و در نتیجه انتقال حرارتی مناسبی خواهند داشت.

در این گروه اینتل تعداد 4 هسته و 8 رشته را غیر فعال نموده و آنها با 6 هسته و 12 رشته فعال شده اند. در گروه دوم (G1) داستان به گونه ای دیگر رقم خورده و تفاوت فیزیکی آنها با سری Q0 نسبتاً زیاد است. در این گروه اینتل از تراشه های استاندارد 6 هسته/12 رشته ای استفاده نموده و به جای لحیم (STIM) از خمیر حرارتی استفاده می نماید. با توجه به توان حرارتی پردازنده های Core i5، می توان گفت که استفاده از خمیر حرارتی نیز برای آنها کافی بوده اما بدیهی است که استفاده از STIM منجر به انتقال بهتر حرارت می گردد؛ خصوصاً زمانی که از قابلیت هایی نظیر ASUS APE یا ASRock BFB به منظور افزایش قدرت استفاده گردد.

افزون بر این موارد، پردازنده های Q0 و G1 از کدهای متفاوت در بخش مشخصات استفاده می نمایند. در جدول درون متن، می توانید کدهای پردازنده های Core i5 را مشاهده کنید. دومین راهی که شما را از این تفاوت مطلع می نماید، بخش زیرین پردازنده ها است. در تصاویر مطلب، این تفاوت مشهود است. ظاهراً کدهایی که بر روی سطح IHS پردازنده چاپ می گردد، بیانگر نوع تراشه هستند. در حال حاضر به نظر می رسد که اینتل هر دو گروه را به صورت یکسان در سراسر دنیا توزیع نموده و آنها منحصر به یک بازار خاص در دنیا نیستند.

از سوی دیگر، همان طور که در ابتدای متن نیز بدان اشاره شد، ظاهراً تفاوت عملکرد در هر دو گروه یکسان بوده اما به نظر می رسد که خانواده Q0ها از قابلیت حرارتی بهتری برخوردار هستند. شایان ذکر است که این مسئله تنها مربوط به پردازنده های ضریب بسته و غیر K است.

منبع : شهر سخت افزار

منبع: آی تابناک
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 522

به "دو نمونه متفاوت از پردازنده های نسل دهم Core i5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو نمونه متفاوت از پردازنده های نسل دهم Core i5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید