دیدگاه های رؤسای دانشگاه ها برای برنامه ریزی شروع سال تحصیلی 1400-1399

به گزارش تور کانادا، تعدادی از رؤسای دانشگاه های شرکت کننده در نشست مجازی با منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان وزارتخانه به طرح دیدگاه های خود در مورد برنامه ریزی شروع سال تحصیلی 1400-1399 پرداختند.

دیدگاه های رؤسای دانشگاه ها برای برنامه ریزی شروع سال تحصیلی 1400-1399

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، تعدادی از رؤسای دانشگاه های شرکت نماینده در نشست مجازی با منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان وزارتخانه به طرح دیدگاه های خود در مورد برنامه ریزی شروع سال تحصیلی 1400-1399 پرداختند.

در این نشست حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه به شرایط فعلی نباید به عنوان شرایط اضطرار نگاه کنیم، گفت: به این شرایط باید به عنوان شرایط گذار نگریست، همانند مسائل مالی که در آن به اجبار روش های سنتی انجام امور کنار گذاشته می شوند. اکنون در عرصه آموزش عالی هم یک امکان جدید به وجود آمده و باید بازگشت به شرایط گذشته را از سر بیرون کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش دانشگاهی در ترم آینده حتماً باید تلفیقی باشد، گفت: حدود 40 درصد از دانشجویان ساکن خوابگاه، هیچ کلاسی ندارند و فقط برای تکمیل سرانجام نامه در خوابگاه به سر می برند. البته می توان برنامه ریزی کرد تا این دانشجویان در منزل بمانند و هرازگاهی از امکانات خوابگاهی اَستفاده نمایند.

وی اضافه نمود: در خوابگاه ها و دانشکده ها به خدمات پزشکی، درمانی و تست های آزمایشگاهی احتیاج داریم و در این راستا می توان از دانشگاه های علوم پزشکی کمک گرفت تا سایر دانشگاه ها را در این گونه موارد کمک نمایند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه پرداختن به حوزه آموزش و رفاهیات دانشجویی، نباید ما را از بخش پژوهش و فعالیت های فرهنگی غافل کند، گفت: در این دوران، انجام فعالیت های پژوهشی، فرهنگی و روابط بین المللی می تواند یک جهش در این امور محسوب گردد، به طوری که فعالیت های علمی بین المللی این دانشگاه در سه ماه گذشته دو برابر شده است.

افتتاح استودیوی آمورش مجازی در دانشگاه خوارزمی

حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی با اعلام افتتاح استودیوی آموزش مجازی در این دانشگاه با حضور معاون آموزشی وزارت علوم برای ارائه مطلوب تر محتوای آموزش های مجازی گفت: در حال حاضر با مواردی همچون حل مسائل خوابگاه های خودگردان، مرخصی دانشجویان بدون احتساب سنوات و تخفیف شهریه ها روبرو هستیم و هماهنگ سازی در آزمون ها و معدل سازی دانشجویان نیز از مواردی است که راهکارهای مناسبی را می طلبد.

وی با بیان اینکه برای دانشجویان کارشناسی که فارغ التحصیل می شوند در تابستان کلاس های عملی پیش بینی نموده ایم، گفت: تخفیف های اجرا شده و عدم تخصیص کامل بودجه و تنخواه، امکان دارد در کیفیت ارائه آموزش های مجازی تأثیرگذار باشد و در این خصوص باید برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.

تنظیم پروتکلی برای استفاده دانشجویان از آزمایشگاه های دانشگاه محل سکونت شان

معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه باید شرایط مهمانی دانشجویان را در دانشگاه های محل زندگی شان برای استفاده از آزمایشگاه های آن دانشگاه فراهم کرد، گفت: عملکرد آموزش مجازی در این ترم در دانشگاه ها مناسب بود و ضروری است برای ترم بعدی یک برنامه ریزی مناسب تری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه باید دوره ها و کلاس ها را به صورت تلفیقی برگزار کنیم، گفت: حضور دانشجویان دکترا در دانشگاه کمتر از 50 درصد خواهد بود، ولی حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه الزامی نموده ایم، دانشجویان کارشناسی هم به صورت مجازی آموزش می بینند، البته باید فرصتی فراهم کرد تا برخی اوقات در دانشگاه حضور داشته باشند.

معتمدی با تأکید بر انجام امتحان حضوری دانشجویان به صورت نوبتی و ترجیحاً در محل سکونت آنان گفت: در مورد سکونت دانشجویان در خوابگاه نیز برنامه ریزی نموده ایم تا فقط 40 درصد دانشجویان در خوابگاه ها حضور داشته باشند.

لزوم برنامه ریزی برای ایجاد یک شبکه آموزش ملی

ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در سخنانی با تأکید بر لزوم برنامه ریزی برای ایجاد یک شبکه آموزش ملی گفت: برای اینکه در رقابت دانشجویانی که به صورت ترکیبی آموزش می بینند مسئله ای به وجود نیاید، باید برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.

وی همچنین با لزوم ایجاد حس نشاط کافی در دانشگاه ها، پیشنهاد کرد تا برای ایجاد انضباط آموزشی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا برای ترم جدید اسکان در خوابگاه البته با رعایت استاندارد هر نفر در یک اتاق در نظر گرفته گردد تا ارتباط آنها با اساتید مربوطه برای اعتلای امر پژوهش در دانشگاه ها حفظ گردد.

لزوم همکاری دانشگاه ها برای فراوری محتوی دروس در آموزش های مجازی

عبدی پور، رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) نیز با بیان اینکه دانشگاه ها باید در فراوری محتوای دروس با استفاده از اساتید مجرب و روش های پیشرفته آموزشی با یکدیگر همکاری نمایند، گفت: همچنین مناسب است که وزارت علوم با وزارت ارتباطات در تقویت زیرساخت های الکترونیکی دانشگاه ها تفاهم نامه همکاری امضا کند.

وی با بیان اینکه استانداردهای آموزش مجازی باید بیشتر تعریف و تبیین گردد، گفت: دانشگاه ها باید درخصوص برطرف مسائل سامانه های آموزش مجازی همکاری مناسبی داشته باشند، همچنین در این راستا ارائه کارگاه های آموزش الکترونیکی برای دانشگاهیان ضروری به نظر می رسد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 629

به "دیدگاه های رؤسای دانشگاه ها برای برنامه ریزی شروع سال تحصیلی 1400-1399" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدگاه های رؤسای دانشگاه ها برای برنامه ریزی شروع سال تحصیلی 1400-1399"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید