سامانه پاک سازی پلاسمایی ایرانی ساخته شد

به گزارش تور کانادا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت مهندسی، سامانه پاک سازی پلاسمایی را طراحی و فراوری نموده است. این سامانه قادر است آلودگی های سطحی را پاک کند. همچنین می توان از آن برای ایجاد لایه های نانومتری استفاده کرد.

سامانه پاک سازی پلاسمایی ایرانی ساخته شد

پلاسما گاز یونیزه شده ای است که همه یا بخش قابل توجهی از اتم های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون های مثبت تبدیل شده باشند. در دهه های اخیر، فناوری پلاسما کاربردهای بسیاری در زمینه اصلاحات و تمیزکاری سطحی پیدا نموده است.

پاک سازی پلاسمایی (Plasma cleaning) فرآیندی است که در آن تمامی ترکیبات آلی از سطح مورد نظر توسط پلاسما از بین می رود. انرژی الکترون ها و پلاسما، به اندازه ای است که اتم های خنثی را یونیزه، ساختارهای مولکولی را شکسته و رادیکال های آزاد تشکیل می دهد. فعل و انفعلات سطحی با توجه به نوع گاز، شدت پلاسما و مدت زمان در معرض قرارگیری، در چهار مرحله صورت می پذیرد.

در مرحله اول، پلاسمای ایجاد شده (از گازهای نجیب نظیر هلیم و آرگون) موجب تمیزسازی سطوح و حذف آلودگی های سطحی به وسیله شکستن چربی های سطحی و آلودگی ها می گردد.

در مرحله دوم، با استفاده از گازهای فعال نظیر SF6، CF4 و O2 در ترکیب با گازهای نجیب، سطوح سابیده می شوند.

در مرحله سوم، استفاده از گازهای فعال دیگری نظیر N2، He، Ar، NH3، N2O، CO2، هوا و یا بعضی از ترکیبات آن، سبب تغییر ویژگی های سطح با جایگزینی یا افزودن گروه های عاملی فعال شیمیایی نظیر هیدروکسیل، کربونیل و کربوکسیل می گردد. گروه های عاملی اضافه شده به سطح، خواص جدیدی را در سطح ایجاد می کنند.

ادامه یافتن فرآیندهای پلاسمایی، در مرحله چهارم، می تواند سبب تغییرات شیمیایی گسترده ای در سطح گردد که ناشی از واکنش و پلیمریزاسیون گونه های گازی با رشته های پلیمری سطحی است. در این حالت، یک پوشش یکپارچه سطحی با خواص کاملاً متمایز نسبت به ساختار درونی ماده شکل می گیرد.

این اصلاحات، سبب ایجاد خواص آب دوستی، افزایش قابلیت چسبندگی به سطح، کاربرد عوامل ضدمیکروبی و استرلیزه کردن می گردد. از این رو، آماده سازی سطحی پلیمرها و فلزها بسیار مورد توجه صنعتگران در حوزه پزشکی، پلیمر و متالورژی قرار گرفته است.

دستگاه پلاسما کلینر این شرکت مهندسی، به عنوان یکی از پرکاربردترین سامانه های پلاسما مطرح است. در این سیستم در فشار پایین و در محدودهٔ میلی تور با اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی، محیط پلاسما تشکیل می گردد. الکترون های موجود در محیط پلاسما اقدام به فراوری الکترون های دیگر، یون ها، رادیکال ها و گونه های فعال می نماید که می توانند سطح موردنظر را پردازش کنند.

این دستگاه، قابلیت تزریق 30 نوع گاز با نرخ تزریق 0 تا 500 سی سی بر دقیقه را با دقت 0.1 سی سی بر دقیقه دارا می باشد. این دستگاه می تواند برای ایجاد لایه های نانومتری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پلاسما کلینر روشی بدون رقیب برای از بین بردن عوامل میکروبی است، چرا که بسیاری از سورفکتانت های تهاجمی و حلال های آلی را می زداید و سطح یکنواختی را فراهم می آورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 568

به "سامانه پاک سازی پلاسمایی ایرانی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه پاک سازی پلاسمایی ایرانی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید