ماجرای رسوب کاغذ در گمرکات ، پای اختلافات اداری 2 سازمان در میان است

به گزارش تور کانادا، درحالی که مقادیر زیادی کاغذ چاپ و تحریر در گمرکات رسوب نموده ، به نظر می رسد بعضی اختلافات اداری مانع مشخص تکلیف این کالاها و ترخیص آنها از گمرکات شده است.

ماجرای رسوب کاغذ در گمرکات ، پای اختلافات اداری 2 سازمان در میان است

به گزارش گروه مالی تور کانادا، چند ماه قبل مکاتبه ای از سوی گمرک با معاونت حقوقی وزارت اقتصاد برای تعیین تکلیف بعضی کالاهای رسوبی در گمرکات از جمله کاغذ اجرا شده بود. بر این اساس در خصوص ابهامات ناهماهنگیها و مغایرتهای ایجاد شده در رابطه با مرجع تشخیص کاربرد کالاهای وارداتی و صادراتی، تاکید شد که این موضوع منجر به رسوب حجم عظیمی از کالاها در گمرک شده است. به این ترتیب با ورود معاون حقوقی وزارت اقتصاد درخواست برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان گمرک و سازمان استاندارد انجام شد.

لازم به ذکر است، طبقه بندی بعضی کالا های وارداتی بر اساس کاربرد انجام می گردد و وقتی کالا به گمرک رسید، باید مطابقت آن را از مرجع متولی استعلام کند؛ یعنی آن مرجع باید مطابقت کالای اظهاری و رسیده به گمرک را با کالایی که ثبت سفارش شده اعلام کند.

اما اواخر شهریور ماه جلسه مشترکی میان گمرک و سازمان استاندارد برگزار شده بود که طبق صورت جلسه آن تعیین شد تا قبل از سال 97 سازمان ملی استاندارد علاوه بر اعلام ماهیت کالا، کاربرد آن را نیز به گمرک اعلام می نموده است. اما از آن سال به بعد سازمان استاندارد از اعلام کاربرد خودداری نموده است و صرفا در خصوص ماهیت کالا اظهار نظر می نماید و همین موضوع موجب تراکم کالا در گمرکات شده است. این درحالی بود که نمایندگان سازمان استاندارد معتقد بودند بر اساس قانون استاندارد مصوب سال 97 آزمایشگاههای موسسه تنها در زمینه تعیین ویژگی کالا و مقایسه آن با استانداردهای مربوطه صلاحیت دارند.

همانطور که در ادامه نامه معاون حقوقی نیز تعیین است، ظاهرا نمایندگان 2 سازمان توافق کردند، تا سازمان استاندارد، نسبت به استعلامات گمرک در خصوص کاربرد کالاهای وارده با ذکر ردیف تعرفه تعیین نسبت به پاسخگویی و تایید و یا عدم تایید کابرد کالای مورد استعلام با ردیف تعرفه تعیین اقدام نمایند.

حدود 2 ماه قبل قبل معاون فنی گمرک ایران با اشاره به تفاهم نامه جدید امضا شده با سازمان استاندارد، گفته بود، کالا هایی که به دلیل طبقه بندی براساس کاربرد در گمرک معطل هستند، به زودی ترخیص می شوند.

وی با بیان اینکه در این زمینه مشکلاتی داشتیم و بعضی سازمان ها تطابق را اعلام نمی کردند، گفت: این مساله باعث رسوب اقلامی مانند کاغذ چاپ و تحریر یا لوله حفاری و نفت گاز در گمرکات کشور شده بود.

این مقام مسئول ضمن اشاره به تفاهم اجرا شده با سازمان استاندارد توضیح داد: در شهریور ماه سال جاری نشست مشترک سازمان استاندارد، وزارت امور اقتصاد دارایی و گمرک، تفاهماتی انجام شد.

پیگیریها نشان می دهد، با وجود توافق اجرا شده همچنان کالاهای مورد اشاره به دلیل عدم تایید تطابق در گمرکات رسوب شده و اجازه ترخیص به آنها داده نشده است. در ادامه بخشنامه اخیر گمرک که از سوی سرپرست دفتر تعرفه صادر شده نشان می دهد، که توافق اجرا شده در معاونت حقوقی وزارت اقتصاد و الزام سازمان استاندارد به پاسخگویی در خصوص کاربرد کالا به صورت بخشنامه به گمرکات ابلاغ شد.

در ادامه بخشنامه سازمان استاندارد که یک روز بعد از بخشنامه گمرک ابلاغ شده قابل مشاهده است. بر این اساس اداره کل استاندارد استان تهران به آزمایشگاههای 4 گانه مستقر در گمرکات استان اعلام می نماید، بند 3 حوزه معاونت ارزیابی کیفیت مبنی بر اینکه در زمینه تعیین ماهیت کالا در مبادی رسمی کشور وظیفه سازمان استاندارد تعیین ماهیت بر اساس اظهار کالا است (و تعیین تعرفه وظیفه سازمان نیست) مورد تاکید مجدد می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 28

به "ماجرای رسوب کاغذ در گمرکات ، پای اختلافات اداری 2 سازمان در میان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای رسوب کاغذ در گمرکات ، پای اختلافات اداری 2 سازمان در میان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید