معترضان بلغارستانی خواهان استعفای نخست وزیر شدند

به گزارش تور کانادا، تظاهرات کنندگان در بلغارستان به خیابان ها آمدند و خواهان استعفای نخست وزیر شدند.

معترضان بلغارستانی خواهان استعفای نخست وزیر شدند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از یورونیوز، معترضان به دولت بلغارستان با برپایی تظاهراتی دیگر در صوفیه، پایتخت این کشور، وعده دادند تا زمان استعفای نخست وزیر بویکو بوریسف به تجمعات خود ادامه خواهند داد.

از اوایل ماه ژوئیه هزاران جوان بلغاری عمدتا در صوفیه هر روز علیه بویکو بوریسف تظاهرات بر پا نموده اند و خواستار کنار رفتن او از قدرت شده اند. این تظاهرات تنها به پایتخت محدود نبوده و در شهرهای دیگر این کشور نیز کم و بیش اعتراضاتی ضد دولتی شکل گرفته است.

بوریسف 61 ساله که در یک دهه گذشته قدرت را در این کشور در دست داشته اعلام نموده تا زمان برگزاری انتخابات معمول پارلمانی در این کشور که باید در ماه مارس آینده برگزار گردد در سمت خود باقی خواهد ماند.

بوریسف بعد از شدت گیری اعتراضات چند تن از وزرای کلیدی خود را از کار برکنار کرد تا نشان دهد کابینه وی تحت تاثیر منافع شخصی فعالیت نمی کند. اما حتی این تغییرات هم نتوانست تغییری در عمق خشم عمومی جامعه بلغارستان ایجاد کند. جامعه ای که معتقد است دولت این کشور عمیقا درگیر فساد گسترده است.

معترضان دیروز پنجشنبه در خیابان چادر زدند و با مسدود کردن بخش هایی از خیابان، باعث ایجاد ترافیک و اختلال در رفت و آمد مردم عادی شدند.

بر اساس نظرسنجی که موسسه گالوپ از میان 800 نفر در این کشور و به صورت مصاحبه تلفنی اجرا شده است، حدود 59 درصد بلغاری ها از این اعتراضات حمایت می نمایند اما تنها 25 درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت نموده اند بر این باورند این اعتراضات می تواند پیروز گردد و به هدف خود دست یابد.

همین نظرسنجی حاکی است در حال حاضر 54 درصد از بلغارها خواستار برگزاری انتخابات زودرس نیستند. 42 درصد اما خواستار برگزاری چنین انتخاباتی هستند.

بلغارستان یکی از فقیرترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می رود که به دلیل فساد گسترده مالی نارضایتی ها نسبت به عملکرد دولت این کشور نزد شهروندان بلغاری در سالهای اخیر افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 656

به "معترضان بلغارستانی خواهان استعفای نخست وزیر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضان بلغارستانی خواهان استعفای نخست وزیر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید