مقایسه اجرا و قیمت سقف کاذب کناف با گچ و رابیتس

به گزارش تور کانادا، سقف کاذب کناف بدلیل نداشتن سابقه طولانی در ایران و عدم شناخت کافی در بین مهندسان و دست اندر کاران ساختمان و بطور کلی افرادی که به هر نحو در ساخت، بهره برداری و تغییر در دکوراسیون منازل نقش دارند و عدم وجود عوامل نیروی انسانی متخصص بسیاری از ویژگی ها و مزایای آن نسبت به مصالح بنایی سنتی و دیگر مصالح نوین ناشناخته مانده است.

مقایسه اجرا و قیمت سقف کاذب کناف با گچ و رابیتس

این مقاله سعی دارد مواردی را در خصوص سقف کاذب کناف با سقف رابیتس و گچ با دیدی واقع بینانه و بی طرف مورد آنالیز و مقایسه قرار دهد.

در این متن سقف کاذب کناف با نورمخفی و گچ و رابیتس را در 4 مورد تعیین مورد آنالیز قرار دادیم.

1. وزن و تعیینات فنی طرح های کناف و نور مخفی با گچ و رابیتس

کناف:

وزن هر متر مربع اجرای کناف در طرح های مختلف فرق میکند ولی به طور کلی هر متر مربع پانل 8.3 کیلوگرم می باشد. و در هر متر مربع 6 متر طول سازه بکار گرفته میگردد. که بطور میانه وزن هر متر طول سازه 0.7 کیلو میباشد. در نتیجه هر متر مربع اجرای طرح با کناف 13 کیلو گرم میباشد. و این یعنی نهایت سبک سازی در ساختمان ها که مزایا و ثمرات بیشمار آن در متن مفصل دیگری مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

رابیتس کاری و گچ کاری:

وزن هر متر مربع اجرای نور مخفی با گچ و رابیتس بسته به طرح های مختلف و ضخامت گچ فرق دارد اما بطور میانه وزن هر متر مربع رابیتس 1 کیلوگرم و وزن هر متر مربع آرماتوربندی 5 کیلو گرم می­باشد و هر متر مربع اجرای نور مخفی با گچ به ضخامت گچ بستگی دارد. ولی بطور میانه در حدود 40 کیلو گرم است.

نتیجه گیری: مجموع وزن هر متر مربع نور مخفی با گچ و رابیتس 45 کیلو گرم است.

2. مقایسه زمان لازم جهت اجرای نور مخفی با هر دو مصالح

زمان لازم جهت اجرای نور مخفی به تعیینات و ابعاد طراحی بستگی دارد در اینجا یک پذیرایی 80 متر با عرض 8 و طول 10 را در نظر بگیرید که دور تا دور آن نور مخفی اجرا می گردد.طول لازم برای اجرای نور مخفی 36 متر طول خواهد بود.

کناف:

اجرای 36 متر طول باکس نور مخفی کناف برای پذیرای با متراز 80 مترمربع و با اکیپ دو نفره بطور میانه دو روز طول می کشد.

رابیتس کاری و گچ کاری:

اجرای 36 متر طول آرماتور بندی با جوشکاری و رابیتس بندی و گچ خاک و گچ سفید بیش از 10 روز طول خواهد کشید.

آرماتور بندی و رابیتش بندی: 2 روز

گچ خاک: 4 روز

گچ سفید: 4 روز

بعلاوه زمان لازم بین گچ و خاک و سفید کاری جهت گیرش آنها می بایست در نظر گرفته گردد.

3. میزان مقاومت کناف و گچ و رابیتس:

کناف:

طبق تعیینات فنی شرکت کناف سقف های کاذب کناف مقاومت چشمگیری در مقابل زلزله داشته و بیش از 14 برابر مقاوم تر از زلزله خیزترین نقطه ایران می باشند. سقف های کاذب کناف در طرح های مختلف می تواند سقف ساختمان را در برابر زلزله و نیروهای وارده جانبی ایمن کند و از تخریب آن و گرفتار شدن ساکنین در زیر آوار جلوگیری کند. انتخاب و استفاده از سقف کاذب مناسب در ساختمان های تجاری- اداری و مسکونی مقاوم شدن ساختمان، کم شدن بار مرده ساختمان، زیبایی محیط داخلی ساختمان و تسریع در اجرای قسمت های مختلف بنا را در بر داشته و ضامن ایمنی و سلامت ساکنین در بلایای طبیعی نظیر زلزله و آتش سوزی است.

رابیتس و گچ:

در اثر آسیب و تخریب موضعی ساختمان در وقوع زلزله تحت یک بار موضعی و ضربه ناشی از ریزش اجزاء سازه قرار میگیرد و علاوه برحذف اجزا و المان های سازه باردینامیکی ناشی از زلزله با بار آوار ترکیب شده و بارافزایش یافته جدیدی را ایجاد می نماید.

در اینجا دو بحث کلی وجود دارد یکی اجرای صحیح اتصالات جوش و اتصال مناسب المانهای سقف که بیشتر مهندسان آرشیتکت تا حد امکان تمایل به جوشکاری در اجرای معماری داخلی بالاخص سقف کاذب ندارند. یکی از عیوب جوش دستی بحث ﺗﺮک می باشد که از زﯾﺎن ﺑﺎر ﺗﺮﯾﻦ ﻣﻌﺎﯾﺐ ﺟﻮش بحساب میاید. و بعلاوه سنگینی ناشی از بار که جوش می بایست تحمل کند(حدود 45 کیلوگرم بر متر مربع). ولی در سقف کاذب کناف به ندرت و بطور غیر مستقیم در موارد لازم از جوش استفاده می گردد. بعلاوه یکی از مشکلاتی که در اجرای سقف گچ و رابیتس احتمال وقوع دارد برای اتصال آرماتور به تیرچه باید قسمتی از بتن تیرچه کنده گردد تا آلماتور تعیین گردد. لذا باعث تضعیف و کاهش مقاومت تیرچه خواهد شد.

4. قیمت سقف کاذب کناف و سقف کاذب گچ و رابیتس:

قیمت اجرای کناف:

هر متر طول تهیه مصالح و اجرای باکس و نورمخفی کناف حدودا 35 هزار تومان است.

قیمت اجرای رابیتس و گچ:

در اجرای دور باکس با نور مخفی با رابیتس و گچ حدود دو برابر افزایش قیمت و در بعضی موارد بیشتر وجود دارد.

هزینه جوش و رابیتس با مصالح میلگرد و رابیتس و دستمزد: از 35 تا 40 هزار تومان

هزینه سفید کاری 25 تا 45 هزارتومان (قیمت ها بسته به نوع گچبری داره. یعنی اگر گچبری ساده باشه هر متر طول 35 هزار تومان میشه)

و نهایتاً هر متر طول گچ و رابیتس 60 تا 75 هزار تومان.

منبع: اتاق
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1286

به "مقایسه اجرا و قیمت سقف کاذب کناف با گچ و رابیتس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه اجرا و قیمت سقف کاذب کناف با گچ و رابیتس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید