هیچ نشانه ای از فروپاشی مشاهده نمی شود

به گزارش تور کانادا، خبرگزاری دولتی چین طی تحلیلی با بیان این که استراتژی ایران در پاسخ به فشار حداکثری آمریکا، مقاومت گسترده بوده است نوشت: شوک های اولیه از بین رفته اند و شاخص های اقتصادی دورنمای مثبتی را نشان می دهند.

هیچ نشانه ای از فروپاشی مشاهده نمی شود

به گزارش گروه مالی تور کانادا، یکسال پس از اعمال تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران، اقتصاد این کشور تحت تاثیر قرار گرفته، ولی همچنان سرپاست.

آمریکا در می 2018 از قرارداد برجام بیرون رفت و در ماه اوت و نوامبر همان سال تحریم هایی علیه ایران وضع کرد. تصمیم گیران آمریکا انتظار داشتند اقتصاد ایران طی چند ماه نابود شود.ولی در حالی که این تحریم ها به شدت اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده است، هیچ نشانه ای از فروپاشی مشاهده نمی شود.

طبق کمپین حداکثر فشار واشنگتن علیه ایران، آمریکا نه تنها تمام تحریم هایی را که طبق قرارداد برجام برداشته بود دوباره وضع کرد، بلکه تحریم های جدیدی را هم به آن افزود. تحریم ها باعث کاهش درآمد های صادرات نفت و گاز ایران شد که به طور مستقیم و غیرمستقیم پیامد هایی برای شرایط مالی دولت ایران داشت.

وقتی تحریم ها آغاز شدند دولت ایران با کسری بودجه بزرگی روبرو بود. ایران در سال جاری روش های مختلفی برای کاهش آسیب پذیری مالی و متعادل کردن بودجه به کار گرفته است. اصلاحاتی آغاز شده است مثل کاهش وابستگی به درآمد های نفتی، افزایش درآمد های مالیاتی و تغییر ساختار یارانه ها.

با توجه به اینکه چندین سال طول می کشد تا این اصلاحات شرایط مالی دولت را بهبود بخشد، راه چاره های کوتاه مدتی هم برای کمک به اقتصاد کشور در برابر تحریم ها به کار گرفته شد.در واقع برای تخمین موفقیت این اقدامات هنوز خیلی زود است، ولی استراتژی ایران در پاسخ به فشار حداکثری آمریکا، مقاومت گسترده است. شوک های اولیه از بین رفته اند و شاخص های مالی دورنمای مثبتی را نشان می دهند.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، ایران در 2016 پس از برداشته شدن تحریم های غربی و بین المللی با امضای قرارداد برجام، 10 درصد رشد مالی را تجربه کرد. ولی پس از بیرون رفتن دونالد ترامپ از این قرار داد و اعمال تحریم های یک جانبه وسیع علیه تهران و هدف قرار دادن اکثر بخش های حیاتی اقتصاد ایران، این فرایند رو به کاهش گذاشت.

این اقدام آمریکا به همراه کندی اروپا در تسهیل معاملات بانکی با ایران و صادرات نفتی این کشور، باعث شد ایران قدم به قدم از تعهدات اتمی خود فاصله بگیرد. تحریم های آمریکا به همراه فساد و سوء مدیریت دولت ایران در اقتصاد، نقشی اساسی در مشکلاتی داشته که به اقتصاد این کشور ضربه زده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 37

به "هیچ نشانه ای از فروپاشی مشاهده نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ نشانه ای از فروپاشی مشاهده نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید