اجرای بیش از 6 هزار برنامه تعمیراتی در نیروگاه ها

به گزارش تور کانادا، تهران (پانا) - مدیر پشتیبانی بهره برداری و برنامه ریزی شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت از نیمه شهریورماه تعداد 6 هزار و 700 برنامه تعمیراتی تا خاتمه هفته اول دی ماه اجرا شده است.

اجرای بیش از 6 هزار برنامه تعمیراتی در نیروگاه ها

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مهدی درفشیان مرام اضافه کرد: این برنامه ها شامل 44 درصد از تعمیرات سالانه واحدهای نیروگاهی به اندازه 45 هزار و 300 مگاوات معادل 33 میلیون مگاوات ساعت و به ترتیب یک هزار و 548، یک هزار و 496 و 641 برنامه سرویس و نگهداری ترانسفورماتور، خط و باسبار در شبکه انتقال است.

وی ادامه داد: تعمیرات واحدهای نیروگاهی و تجهیزات شبکه انتقال مطابق با برنامه ریزی سالانه تا خاتمه آذرماه امسال به منظور آمادگی حداکثری برای تامین برق در زمستان 1400 و اوج بار تابستان 1401 انجام شد.

درفشیان مرام تحقق تعمیرات دوره ای و اساسی واحدهای حرارتی، اتمی و برق آبی و تجهیزات مهم شبکه سراسری برق کشور مطابق برنامه ریزی سالانه را حاصل برنامه ریزی دقیق در دیسپاچینگ ملی و هماهنگی موثر بخش های مختلف صنعت برق دانست.

مدیر پشتیبانی بهره برداری و برنامه ریزی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، آغاز انجام تعمیرات از شهریورماه باوجود استمرار ناترازی فراوری و مصرف با برنامه ریزی و بهره برداری شبکه با اندازه حاشیه کمتر در ذخیره فراوری، مدیریت مصرف و بعلاوه افزایش سطح قابلیت فراوری دردسترس به وسیله ادامه فراوری واحدهای زیر 100 مگاوات و افزایش زمان همکاری فراوریکنندگان برق خارج از وزارت نیرو را از اهم اقدام های اجرا شده دانست.

وی ایجاد گردش کاری درخواست های تعمیراتی با شرکت مادر تخصصی فراوری نیروی برق حرارتی و افزایش تعاملات و هماهنگی های ضمنی با نیروگاه ها، در جهت استخراج زمانبندی دقیق برنامه تعمیرات، متناسب با شرایط شبکه و تخصیص درجه آزادی آغاز پیش از موعد برنامه تعمیراتی با توجه به نرخ کاهش احتیاج مصرف پس از پیک تابستان را از دیگر موارد برشمرد.

درفشیان مرام گفت: استفاده حداکثری از فرصت پیش از آغاز محدودیت های سوخت در اجرای برنامه های تعمیرات به نحوی که به طور میانه حدود 65 برنامه تعمیرات در روز اجرا شده است. این عدد در سال 1399، به طور میانه 55 برنامه تعمیرات در روز بوده است و نیز پیاده سازی الگوی ارزش گذاری سوخت منطقه ها مختلف شبکه در راستای مدیریت بهینه سوخت در برنامه ریزی آرایش فراوری نیروگاه ها و به تبع آن مدیریت بهینه برنامه های تعمیراتی به استناد دستورالعمل ثابت بهره برداری مدیریت سوخت از دیگر موارد است.

وی، شناسایی و تخصیص درجه اولویت بالا به تائید برنامه های تعمیراتی واحدهای نیروگاهی با شرایط مخازن سوخت مایع مناسب، به وسیله اجرای بررسی ذخیره سوخت-ظرفیت فراوری، به منظور آمادگی حداکثری این واحدها در بازه زمانی محدودیت سوخت با توجه به سطح مخازن سوخت مایع مناسب از از دیگر برنامه ها ذکر کرد و خاطرنشان ساخت: تخصیص درجه اولویت بالا به تائید برنامه های تعمیراتی نیروگاه های دارای سهمیه گاز در زمستان، متصل به خط لوله گازوییل یا دریافت سوخت مایع به شکل سهل الوصول، با توجه به سهولت سوخت رسانی به نیروگاه های مذکور و به منظور آمادگی حداکثری این واحدها در بازه زمانی محدودیت سوخت و جلوگیری از تعویق تعمیرات نیروگاهی این واحدها مبنی بر احتیاج مبرم به فراوری آنها در شرایط محدودیت سوخت از بخش های دیگر است.

مدیر پشتیبانی بهره برداری و برنامه ریزی در خاتمه ضمن تقدیر از همه همکاران و دست اندرکاران تعمیرات در نیروگاه ها و شرکت های برق منطقه ای و حوزه برنامه ریزی و اجرا تعمیرات، اظهار امیدواری کرد که با ادامه این فرایند، ضمن تامین تقاضای برق در زمستان امسال، تعمیرات واحدهای نیروگاهی و تجهیزات شبکه انتقال تا خاتمه سال مطابق برنامه ریزی ها انجام گردد تا در ایام اوج بار تابستان سال بعد، با کاهش نرخ خروج اضطراری تجهیزات، بیشترین آمادگی برای تامین انرژی الکتریکی مشترکان فراهم آید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1457

به "اجرای بیش از 6 هزار برنامه تعمیراتی در نیروگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای بیش از 6 هزار برنامه تعمیراتی در نیروگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید