دولت و مجلس به درآمد های موهوم دل نبندند، چهار ایراد لایحه بودجه 99

به گزارش تور کانادا، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفت: در مقام بستن بودجه، هزینه ها قطعی است و درآمد ها محتمل، پس اتکا به درآمد های موهوم باعث می گردد که هزینه ها انجام گردد بدون اینکه درآمد ها محقق گردد.

دولت و مجلس به درآمد های موهوم دل نبندند، چهار ایراد لایحه بودجه 99

به گزارش گروه دیگر رسانه های تور کانادا، غلامحسین رضوانی، قائم مقام معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در دولت دهم، با اشاره به لایحه بودجه سال 99 گفت: اگر به ارقام کلان بودجه توجه گردد می بینیم که از سال 92 به بعد، بودجه سالیانه، انبساطی بسته شده است. ثانیاً افزایش بودجه عمومی دولت در سال 99 نسبت به سال مبنا، یعنی سال 92 حدود 2 برابر شده است.

بودجه عمومی در دولت روحانی 2 برابر شده است

وی توضیح داد: افزایش سالیانه بودجه عمومی به گونه ای بوده که در طی سالیان دولت روحانی دو برابر شده است.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با بیان اینکه افزایش سنواتی بودجه شرکت های دولتی در سال 99 نسبت به سال مبدأ، یعنی سال 92 حدود سه برابر شده، گفت: باید توجه داشت که در کلان بودجه یعنی بودجه عمومی و شرکت ها نیز افزایش، حدود سه برابر است.

سه برابر شدن بودجه های دولتی فاجعه است

رضوانی در ادامه گفت: اگر به این توجه داشته باشیم که بودجه عمومی دولت، عمدتاً برای تأمین حقوق و دستمزد شاغلین و بازنشستگان دولت و هزینه های جاری و حتی هزینه های عمرانی است و سهم هزینه حقوق و دستمزد در بودجه های شرکت های دولتی ناچیز است، آن وقت معلوم می گردد نزدیک سه برابر شدن بودجه های دولتی چه فاجعه ای را نشان می دهد.

مجلس و دولت، سال به سال در هزینه های مربوط به خودشان مسابقه نگذارند

وی با بیان اینکه معمولاً دولت ها در شرایط اضطرار و کمبود منابع درآمدی، بودجه ها را انقباضی می بندند، اضافه کرد: علاوه بر این همیشه باید توجه داشت که مدیریت هزینه ها در شرایط خاص بسیار لازم است. به عنوان مثال، مجلس که نهاد ناظر بر دولت است باید در مقام تصویب بودجه در هزینه های خود اعمال مدیریت کند و از دولت بخواهد که مدیریت هزینه داشته باشد، نه آنکه مجلس و دولت، سال به سال حتی در هزینه های مربوط به خودشان مسابقه بگذارند که مصداق خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم طایی شدن آسان بود است.

رضوانی، اتکا به درآمدهای موهوم در لایحه بودجه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: از آن جایی که در مقام بستن بودجه، هزینه ها قطعی است و درآمدها محتمل، اتکا به درآمدهای موهوم باعث می گردد که هزینه ها انجام گردد بدون اینکه درآمدها محقق گردد.

قائم مقام معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در دولت دهم توضیح داد: دولت و مجلس ابداً نباید در تنظیم بودجه به ارقام موهوم، دل ببندند، بلکه باید درآمدهای محقق الوقوع را ملاک قرار دهند و در مجلس تصویب گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 98

به "دولت و مجلس به درآمد های موهوم دل نبندند، چهار ایراد لایحه بودجه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت و مجلس به درآمد های موهوم دل نبندند، چهار ایراد لایحه بودجه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید