عبدالله: دو راه بیشتر نیست، یا مذاکره با طالبان یا جنگ های بدتر

به گزارش تور کانادا، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، به رهبران سیاسی این کشور هشدار داده است که یا در حمایت از فرایند صلح متحد شوند یا با عقب نشینی نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، منتظر جنگ های تلخ تر و بیشتر باشند. او می گوید وقت آن است که رهبران سیاسی افغان در حمایت از مذاکرات صلح با هم اتحاد داشته باشند.

عبدالله: دو راه بیشتر نیست، یا مذاکره با طالبان یا جنگ های بدتر

عبدالله در گفت وگوی روز شنبه با خبرگزاری آسوشیتیدپرس در کابل گفت که اگر وحدت و یکپارچگی رهبران سیاسی در حمایت از فرایند صلح شکل نگیرد، تاریخ و میلیون ها افغان که از ضعف دولت و فساد اداری خسته اند و آرامش می خواهند، درباره آن ها قضاوت خواهند کرد.

در دهه 1990 میلادی، اختلافات میان رهبران سیاسی افغان بر سر قدرت، به جنگی داخلی منجر شد که نتیجه آن، ظهور طالبان بود. گروه طالبان در سال 1996 در کابل قدرت را به دست گرفت.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور گفته است که خروج دو هزار و 500 تا سه هزار و 500 نیروی به جامانده آمریکایی و هفت هزار نظامی ناتو از کشورش، افغانستان را با چالش های عظیمی روبرو خواهد نمود.

او گفت: من نمی گویم که خروج نیروهای آمریکایی برای مردم ما انتها دنیاست اما بر این باورم که بسیار چالش زا خواهد بود و به همین دلیل معتقدم که تمام تمرکز ما، باید رسیدن به صلح باشد که نه تنها به نفع ما بلکه به نفع طرف مقابل هم است.

با این وجود، عبدالله درباره این که گروه طالبان نیز صلح بخواهند، ابراز تردید نموده است. او می گوید که شورای عالی مصالحه ملی تلاش های زیادی نموده است تا طالبان تقاضاهای خود را مطرح کند اما تا به امروز نتیجه نداشته است.

بین طالبان و مذاکره کنندگان ارشد افغانستان از جمله خود عبدالله عبدالله پیغام های گوناگونی به شکل صوتی یا کتبی رد و بدل می گردد که گاه کوتاه و گاه با جزئیات است اما شبه نظامیان تا به امروز نسبت به صلح تعهدی واقعی نداده اند.

عبدالله می گوید که پاسخ او به طالبان، روشن و یکدست است: تمام خواسته های خود را پشت میز مذاکره مطرح کنید. ما آماده ایم که درباره آن ها گفت وگو کنیم. آماده ایم راهکار هایی پیدا کنیم که برای هر دو طرف قابل قبول باشد.

از نظر عبدالله، خروج نیروهای آمریکایی به هر دو طرف فشار خواهد آورد تا به توافق صلح برسند چراکه طالبان از راه نظامی نمی توانند به پیروزی برسند و کشورهای منطقه از جمله پاکستان هم که حامی طالبان قلمداد می گردد و رهبران طالبان در شهرهای پاکستان مستقرند نیز تصرف نظامی پاکستان را با قاطعیت رد نموده اند.

از سوی دیگر، عبدالله نسبت به اطمینان دادن طالبان به واشنگتن در مورد قطع رابطه با گروه های تروریستی به ویژه القاعده، تردید دارد. روابط القاعده و طالبان همچنان پای برجا است و ارگان های انتشاراتی القاعده، همیشه از بیعت با طالبان سخن می رانند.

عبدالله می گوید: سوال عظیم این است که القاعده کجا است؟ ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1142

به "عبدالله: دو راه بیشتر نیست، یا مذاکره با طالبان یا جنگ های بدتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله: دو راه بیشتر نیست، یا مذاکره با طالبان یا جنگ های بدتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید