قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل ذخیره فرهنگیان نمی شود

به گزارش تور کانادا، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر آموزش و پرورش گفت: هرچند قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل صندوق ذخیره نمی شود و معاونت حقوقی، سازمان استخدامی و دیوان محاسبات به آن تصریح کرده، اما نمایندگان در قانون بودجه ما را ملزم به اصلاح اساسنامه کردند که برای این موضوع نیز کارگروهی تشکیل شده است.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل ذخیره فرهنگیان نمی شود

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خانه ملت، محسن حاجی میرزایی در نشست علنی امروز در پاسخ به سوال علی اکبر کریمی کننده مردم اراک و کمیجان و خنداب، اضافه کرد: یکی از مهم ترین شاخص های اعتبار صندوق ذخیره فرهنگیان ارزیابی عملکرد مدیران آن است؛ هر چند صندوق مسائل تلخی را تجربه و بخشی از سرمایه اجتماعی خود را از دست داده، اما توانسته طی ماه های اخیر این سرمایه را به دست بیاورد، به گونه ای که ضریب نفوذ صندوق از 60 درصد فرهنگیان به 82 درصد در سال 99 رسیده که این امر نشان دهنده افزایش اعتماد فرهنگیان به صندوق ذخیره است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در یک سال اخیر عضویت فرهنگیان در صندوق 6 درصد افزایش داشته و سرمایه ای که توسط این افراد ماهانه واریز می شود 5 برابر شده است که این امر بیانگر اعتماد بیشتر فرهنگیان به صندوق است.

وی با بیان اینکه 3 نفر از فرهنگیان در هیأت امنای صندوق عضو هستند که این موضوع موجب اعتماد بیشتر فرهنگیان به صندوق شده است، اضافه کرد: سود عملیاتی صندوق در سال 95، 250 میلیارد تومان و در سال 99 حدود 3 هزار و 467 میلیارد تومان شده است. در واقع این سود از سال 98 تا 99 به سه برابر رسیده است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه سود صندوق در سال 1400 حدود 5 هزار و 900 میلیارد تومان پیش بینی می شود، ادامه داد: سرمایه گذاری های صندوق در حوزه پتروشیمی هوشمندانه بود؛ با راه اندازی کامل کیمیای پارس خاورمیانه، سبلان، دنا و سیراب ظرفیت تولید متانول به 6 میلیون تن ارتقاء می یابد که رتبه دوم این فرآورده در جهان خواهد بود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه کیمیای پارس خاورمیانه راه اندازی شده و در حال حاضر درآمد ارزی دارد، از راه اندازی سبلان در هفته آینده خبر داد و توضیح داد: در دوره مسئولیت من تغییر مدیریتی در صندوق که به تازگی توانسته بود اعتماد فرهنگیان را جلب کند، ریسک بزرگی به همراه داشت.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تمامی انتصابات در صندوق ذخیره فرهنگیان بدون نظر مراجع ذیصلاح انجام نشده است، اضافه کرد: یک بنگاه اقتصادی برای به دست آوردن نتایج مناسب به مدیران باتجربه و خوشنام نیاز دارد.

وی با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر حدود 10 درصد از مدیران بازنشسته در صندوق را کاهش دادیم، توضیح داد: نیمی از مدیران منصوب در این صندوق متولد 57 و بعد آن بوده و در تلاش برای جوانگرایی هستیم.

حاجی میرزایی توضیح داد: هرچند قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل صندوق ذخیره نمی شود و معاونت حقوقی، سازمان استخدامی و دیوان محاسبات به آن تصریح کرده، اما کنندگان در قانون بودجه ما را ملزم به اصلاح اساسنامه کردند که برای این موضوع نیز کارگروهی تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر اقدامات فوق دو اقدام مهم سهیم شدن فرهنگیان در ارزش اضافه کرده دارایی صندوق و بورسی شدن هلدینگ های آن نیز اقدامات مناسبی اجرا شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پذیرش دو هلدینگ پتروفرهنگ و سرمایه گذار فرهنگیان با تلاش های بسیار در بورس انجام گرفته و عصر امروز نیز جلسه ای درباره پذیرش شرکت ساختمانی معلم برگزار خواهد شد، ادامه داد: با تحقق این مهم تا به امروز حدود 95 درصد سرمایه صندوق شفاف و در بورس عرضه شده است.

حاجی میرزایی توضیح داد: اقدامات مناسبی برای کاهش مدیران بازنشسته و تحول در صندوق ذخیره فرهنگیان اجرا شده است.

وی در سرانجام از کنندگان خواست هر سوال و ابهامی که درباره صندوق ذخیره فرهنگیان دارند مطرح کنند تا مسئولان این صندوق توضیحات لازم را ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1160

به "قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل ذخیره فرهنگیان نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل ذخیره فرهنگیان نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید