چرا سرکه سیب، یک مایع تقریبا جادویی است؟

به گزارش تور کانادا، سرکه سیب یکی از چاشنی های محبوب محسوب می گردد. قرن هاست که مردم هم در آشپزی و هم در درمان خانگی بعضی بیماری ها از آن استفاده می نمایند. این سرکه دارای خواص بی شماری ازجمله خاصیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی ست.

چرا سرکه سیب، یک مایع تقریبا جادویی است؟

علاوه بر این، شواهد نشان می دهند که سرکه سیب احتمالا می تواند در یاری به لاغری، کاهش کلسترول، کاهش سطح قند خون، بهبود علائم دیابت و … به شما یاری کند. البته هنوز تحقیقات بیشتری برای اثبات این مزایا ضروری است. در بخشی از کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی اثر عطیه عطارزاده درباره این سرکه این طور نوشته شده:

ما هر چند ماه یک بار در خانه دروازه دولت سیب هایی را که سید از دماوند آورده چهارقاچ می کنیم، دانه هایشان را درمی آوریم، آبشان را می گیریم و با کمی آب و مخمر و یک تکه نان جو، در دبه های شیشه ای می اندازیم و منتظر می مانیم تا شاهد کش آمدنشان باشیم. بعد از چهار هفته سیب های شیرین تبدیل به مایعی تیز و تند می شوند که معجزه لاغری و شستن قند و چربی اضافه خون است.

این کتاب با این توصیف زیبا سرکه سیب را یک مایع جادویی می داند. البته ما به آن می گوییم یک مایع تقریبا جادویی. چرایی کلمه تقریبا را در انتهای همین مقاله برای شما توضیح می دهیم. پس اگر می خواهید از خواص و عوارض جانبی سرکه سیب باخبر شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

6 مورد از مهم ترین خواص سرکه سیب

همان طور که در مقدمه اشاره نمودیم، این ماده خواص زیادی دارد. در این بخش می خواهیم شما را با 6 مورد از خواص سرکه سیب آشنا کنیم. پس برای آشنایی بیشتر با این اکسیر معجزه گر، همراه ما باشید.

· فواید سرکه سیب و اسیداستیک

این نوع سرکه به وسیله یک فرایند دومرحله ای ساخته می گردد. ابتدا سازنده، سیب های له شده را در معرض مخمر قرار می دهد، این کار قندها را تخمیر می نماید و آن ها را به الکل تبدیل می نماید. در مرحله بعد، افزودن باکتری، الکل را بیشتر تخمیر و آن را به اسیداستیک تبدیل می نماید. اسیداستیک بو و طعم قوی تری به سرکه می دهد.

محققان بر این باورند که این اسید، مسئول فواید سلامتی این سرکه است. بعلاوه سرکه سیب دارای منیزیم، آهن، فسفر، منگنز، آمینواسید و آنتی اکسیدان است. همه این مواد مغذی، آن را تبدیل به مایعی پر خاصیت نموده اند.

· فواید سرکه سیب در کشتن باکتری های مضر

یکی از خواص سرکه سیب یاری به کشتن پاتوژن ها ازجمله باکتری هاست. مردم به طور سنتی از سرکه سیب برای شستشو، ضدعفونی کردن، درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش استفاده می کردند. بقراط، پدر طب مدرن، بیش از 2000 سال پیش از این ماده، برای تمیز کردن زخم ها استفاده می کرد. این سرکه بعلاوه یک نگهدارنده مواد غذایی ست. مطالعات نشان می دهد که این سرکه می تواند از فاسدشدن غذا جلوگیری کند.

اگر در پی راهی طبیعی برای نگهداری مواد غذایی خود هستید، این سرکه می تواند به شما یاری کند. بعلاوه گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد سرکه سیب برای آکنه هم درمانی سنتی محسوب می گردد.

· فواید سرکه سیب برای یاری به کاهش سطح قند خون

یکی دیگر از فواید سرکه سیب، یاری به دیابت نوع 2 است. دیابت نوع 2 با سطوح بالای قند خون ناشی از مقاومت به انسولین یا ناتوانی در فراوری انسولین تعیین می گردد. یک مطالعه کوچک نشان می دهد که این سرکه ممکن است حساسیت به انسولین را بین 19 تا 34 درصد در طول یک وعده غذایی پرکربوهیدرات بهبود بخشد. این امر می تواند قند خون را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

البته نباید فراموش کنید که این ماده به هیچ وجه جایگزینی برای درمان پزشکی محسوب نمی گردد. اگر برای کاهش قند خون خود تمایل به استفاده از این سرکه را دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. بعلاوه مراقب تداخل دارویی سرکه سیب با داروهای مصرفی خود باشید.

· فواید سرکه سیب برای لاغری

مطالعات نشان می دهند که سرکه سیب برای لاغری مفید است. چندین مطالعه انسانی نشان می دهد که این سرکه می تواند اشتها را کاهش دهد. این امر منجربه دریافت کالری کم تر و کاهش وزن می گردد. طبق یک مطالعه، مصرف سرکه سیب همراه یک وعده غذایی پرکربوهیدرات می تواند منجربه افزایش احساس سیری گردد. به طور کلی این سرکه می تواند با افزایش سیری، کاهش قند خون و کاهش سطح انسولین، به کاهش وزن یاری کند.

· فواید سرکه سیب در بهبود سلامت قلب

تحقیقات نشان می دهد که سرکه سیب می تواند عوامل خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. البته باید خاطرنشان کنیم که بسیاری از مطالعات روی حیوانات اجرا شده است. این مطالعات حیوانی نشان می دهد که این سرکه می تواند سطح کلسترول، تری گلیسیرید و چندین عامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. بعلاوه بعضی از مطالعات روی موش ها نشان داده اند که این سرکه فشار خون را کاهش می دهد.

بااین حال شواهد کافی برای اثبات فواید سرکه سیب برای قلب انسان وجود ندارد.

· فواید سرکه سیب برای پوست

این سرکه یک درمان رایج برای بیماری های پوستی مانند پوست خشک و اگزماست. پوست به طور طبیعی کمی اسیدی ست. استفاده از سرکه سیب موضعی می تواند به تعادل مجدد PH طبیعی پوست یاری کند. این سرکه با توجه به خواص ضد باکتریایی خود، احتمالا می تواند از عفونت های پوستی مرتبط با اگزما و سایر بیماری های پوستی جلوگیری کند. بعضی افراد از سرکه سیب برای شستشوی صورت استفاده می نمایند.

البته این سرکه برای استفاده روی صورت باید رقیق گردد. سرکه سیب رقیق نشده می تواند سبب سوختن پوست گردد. در کل برای استفاده از سرکه سیب برای پوست بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

18 کاربرد شگفت انگیز سرکه سیب

حال که 6 خاصیت مهم سرکه سیب را توضیح دادیم، وقت آن رسیده است تا کاربردهای آن را هم برای شما بازگو کنیم. در این جا 18 کاربرد شگفت انگیز این سرکه را برای شما گردآوری نموده ایم.

1. خوشبونمایندگی

همان طور که اشاره نمودیم، این سرکه خواص ضد باکتریایی دارد. به همین علت می تواند در ازبین بردن بوی بد موثر باشد. شما می توانید سرکه سیب را با آب مخلوط کنید و یک اسپری طبیعی برای خنثی کردن بوی بد بسازید. بعلاوه می توانید این سرکه را با آب و نمک مخلوط کنید و پای خود را درون آن بگذارید. این عمل می تواند به خلاص شدن شما از شر بوی بد پاهایتان یاری کند.

2. سس سالاد خوش مزه

یکی از راه های آسان برای استفاده از این سرکه، درست کردن یک سس سالاد ساده با آن است. سس های سالاد خانگی بسیار سالم تر از انواع کارخانه ای آن ها هستند. می دانیم دهانتان آب افتاد!

3. تمیزنماینده همه منظوره

این سرکه اغلب یک جایگزین خوب برای پاک نماینده های تجاری محسوب می گردد. این ویژگی هم به علت خواص ضد باکتریایی آن است. 1 فنجان آب را با نصف فنجان سرکه سیب مخلوط کنید تا یک تمیزنماینده همه منظوره به دست آورید. البته توجه داشته باشید که اگرچه این ماده می تواند بعضی از باکتری ها را از بین ببرد، اما به میزان پاک نماینده های شیمیایی در کشتن باکتری ها موثر نیست.

4. تسکین گلودرد

قرقره کردن با سرکه سیب یک درمان خانگی محبوب برای گلودرد است. تصور می گردد که خواص ضد باکتریایی آن می تواند به ازبین بردن باکتری هایی که سبب گلودرد می شوند یاری کند. یادتان باشد برای قرقره این ماده حتما آن را با آب مخلوط کنید. سرکه سیب بسیار اسیدی ست و در صورت رقیق نشدن باعث سوختن گلو می گردد.

5. تونر صورت

این ادعا وجود دارد که سرکه سیب می تواند به بهبود شرایط پوستی یاری کند. شما می توانید 1 قسمت سرکه را با 2 قسمت آب مخلوط کنید. سپس آن را با استفاده از یک پد پنبه ای روی پوست خود بمالید. اگر پوست حساسی دارید، آب بیشتری اضافه کنید و محلول رقیق تری بسازید.

6. به دام انداختن مگس میوه

از دیگر فواید سرکه سیب می توان به یاری در گرفتن مگس میوه اشاره نمود. میزانی از آن را در یک فنجان بریزید و چند قطره صابون ظرف شویی به آن اضافه کنید. این یک تله برای مگس های میوه است.

7. مزه دارکردن گوشت

این سرکه یک ماده محبوب در طعم دارکردن گوشت استیکی محسوب می گردد. این ماده طعم ترش وشیرین خوبی به گوشت می دهد. سرکه سیب را با سیر، سس سویا، پیاز و فلفل ترکیب کنید. گوشت خود را در آن بخوابانید و درنهایت یک استیک خوش مزه تحویل بگیرید.

8. تمیزکردن دندان های مصنوعی

این سرکه می تواند به شما در تمیزکردن دندان های مصنوعی یاری کند. اگرچه هیچ اتفاق نظری درباره برترین روش تمیزکردن دندان مصنوعی وجود ندارد؛ اما به نظر می رسد که این ماده ضرر سایر عوامل پاک نماینده برای پوست دهان شما را ندارد.

9. درمان شوره سر

ماساژ سرکه سیب رقیق شده روی پوست سر می تواند به خلاصی از شر شوره سر یاری کند. اسید موجود در این سرکه می تواند به توقف رشد قارچ Malassezia یاری کند. این امر به درمان شوره سر یاری می نماید.

10. مزه دارکردن سوپ

از موارد کاربرد سرکه سیب در غذا می توان به افزودن آن به سوپ اشاره نمود. افزودن این ماده به سوپ می تواند به خوش طعم ترشدن آن یاری کند. اگر احساس می کنید سوپ شما به میزان کافی مزه ندارد، در خاتمه کمی از این سرکه را به آن اضافه کنید.

11. کشتن علف های هرز

شما می توانید سرکه رقیق نشده را روی علف های هرز باغ خود اسپری کنید و از شر آن ها خلاص شوید.

12. دهان شویه

گفته می گردد این سرکه یک جایگزین مناسب برای دهان شویه های تجاری ست. خواص ضد باکتریایی آن ممکن است به بوی بد دهان یاری کند. اگر سرکه سیب را به عنوان دهان شویه امتحان می کنید، مطمئن شوید که آن را به خوبی با آب رقیق نموده اید. در غیر این صورت اسیدیته سرکه ممکن است به دندان های شما آسیب برساند.

13. تمیزکردن مسواک

برای داشتن دندان های واقعا تمیز، باید به تمیزی مسواک خود توجه کنید. باتوجه به خواص ضد باکتریایی سرکه سیب، می توانید از این ماده برای تمیزکردن مسواک خود استفاده کنید. برای ساختن تمیزنماینده مسواک، نصف فنجان آب را با 2 قاشق غذاخوری سرکه و 2 قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید. خوب مخلوط کنید؛ سپس سر مسواک خود را 30 دقیقه در این ترکیب بگذارید.

قبل از استفاده حتما برس مسواک خود را با آب بشویید. در غیر این صورت، اسیدیته سرکه رقیق نشده می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

14. سرکه سیب برای آکنه

ادعا می گردد که مالیدن کمی سرکه سیب رقیق شده روی جوش و آکنه، می تواند به درمان آن ها یاری کند. باز هم تاکید می کنیم که برای استفاده سرکه روی پوست، حتما آن را رقیق کنید. در غیر این صورت پوست شما دچار سوختگی می گردد.

15. خلاص شدن از شر زگیل

همان طور که بعضی معتقدند این سرکه در درمان آکنه موثر است، از آن به عنوان دارویی برای رهایی از زگیل هم نام می برند. بااین حال توجه داشته باشید که این روش می تواند بسیار دردناک باشد.

16. دئودورانت طبیعی

گفته می گردد که پاک کردن زیر بغل با سرکه رقیق شده سیب، جایگزینی خانگی برای دئودورانت های تجاری ست.

17. شستشوی ظرف ها

شستشوی ظروف با این ماده می تواند به ازبین بردن باکتری ظروف و تمیزماندن آن ها یاری کند.

18. خلاص شدن از شر کک

این سرکه ممکن است از آلودگی حیوان خانگی شما به کک جلوگیری کند. برای این منظور مخلوطی از آب و سرکه درست کنید. سپس آن را روی حیوان خانگی خود اسپری کنید.

قسمتی که از جادوی ماجرا کم می نماید: آسیب های سرکه سیب

اگر یادتان باشد در مقدمه گفتیم سرکه سیب یک مایع تقریبا جادویی ست. از کلمه تقریبا استفاده کردیم زیرا مصرف زیاد این ماده، ممکن است عوارضی هم داشته باشد. در این بخش می خواهیم 7 مورد از عوارض جانبی سرکه سیب را با شما به اشتراک بگذاریم.

· از آسیب های سرکه سیب؛ تاخیر انداختن در تخلیه معده

این سرکه با کاهش سرعت خروج غذا از معده و ورود به دستگاه گوارش تحتانی، از افزایش قند خون جلوگیری می نماید. بااین حال این عمل ممکن است علائم گاستروپارزی را بدتر کند. گاستروپارزی یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت است. در گاستروپارزی اعصاب معده به درستی کار نمی نمایند؛ بنابراین غذا برای مدتی طولانی در معده می ماند و تخلیه نمی گردد. علائم این بیماری شامل سوزش سر دل، نفخ و حالت تهوع است.

· از آسیب های سرکه سیب؛ عوارض گوارشی

یکی دیگر از عوارض جانبی سرکه سیب این است که محتمل است در بعضی افراد، علائم گوارشی ناخوشایندی ایجاد کند. همان طور که گفتیم این ماده می تواند سبب کاهش اشتها گردد. بعضی مطالعات نشان داده اند که این کاهش اشتها ممکن است بر اثر سوء هاضمه ایجاد گردد.

· از آسیب های سرکه سیب؛ سطوح پایین پتاسیم و تحلیل استخوان

در حال حاضر هیچ گونه مطالعه درستی در خصوص اثرات این سرکه پر سطح پتاسیم خون و سلامت استخوان وجود ندارد؛ اما گزارشی از کاهش پتاسیم خون و ازدست دادن استخوان وجود دارد که به مصرف زیاد این نوع سرکه در مدت زمانی طولانی نسبت داده می گردد. یک زن 28 ساله که به مدت 6 سال روزانه 250 میلی لیتر سرکه رقیق شده سیب مصرف می نموده است، با سطوح پایین پتاسیم و سایر ناهنجاری های شیمی خون در بیمارستان بستری شد.

علاوه بر این، تشخیص پوکی استخوان هم در این زن داده شد. پزشکانی که این زن را معالجه نموده اند، معتقدند مصرف زیاد سرکه سیب منجر به خروج مواد معدنی از استخوان های زن شده است. البته میزان مصرف سرکه در این مورد بسیار بیشتر از چیزی بوده است که مردم معمولا مصرف می نمایند.

· از آسیب های سرکه سیب؛ فرسایش مینای دندان

از دیگر آسیب های سرکه سیب می توان فرسایش مینای دندان را نام برد. بعضی تحقیقات نشان می دهند که اسید استیک موجود در سرکه ممکن است به مینای دندان آسیب برساند. در یک مطالعه آزمایشگاهی، مینای دندان عقل را در سرکه های مختلف غوطه ور کردند. سرکه ها منجر به ازبین رفتن 1 تا 20 درصد مواد معدنی دندان پس از 4 ساعت شدند؛ اما نکته این است که این مطالعه در آزمایشگاه اجرا شده نه در دهان. در دهان وجود بزاق به اسیدیته یاری می نماید.

· از آسیب های سرکه سیب؛ سوختگی گلو

این سرکه پتانسیل آن را دارد که باعث سوختن مری (گلو) گردد. این یکی دیگر از عوارض جانبی سرکه سیب است. آنالیز مایعات مضری که به طور تصادفی به وسیله بچه ها بلعیده شده اند نشان می دهد اسید استیک سرکه، رایج ترین اسیدی ست که سبب سوختگی گلو می گردد. البته هیچ مورد سوختگی گلو از این نوع سرکه گزارش نشده؛ اما بهتر است هنگام استفاده آن را رقیق کنید.

· از آسیب های سرکه سیب؛ سوختگی پوست

این سرکه ماهیت اسیدی شدیدی دارد. به همین علت ممکن است هنگام استفاده روی پوست، سبب سوختگی آن گردد. قبل از استفاده از آن روی پوست با پزشک خود مشورت کنید و هنگام استفاده از آن به شدت احتیاط کنید تا از عوارض جانبی سرکه سیب در امان باشید.

· از آسیب های سرکه سیب؛ تداخل دارویی سرکه سیب

چند دارو ممکن است با این سرکه تداخل داشته باشند. برای درامان ماندن از عوارض جانبی سرکه سیب، بهتر است این داروها را بشناسید:

  • داروی دیابت: افرادی که انسولین یا داروهای محرک انسولین را هم زمان با این نوع سرکه مصرف می نمایند، ممکن است سطح قند خونشان به طور خطرناکی کاهش پیدا کند.
  • دیگوکسین: این دارو سطح پتاسیم خون شما را کاهش می دهد. مصرف آن در ترکیب با سرکه ممکن است پتاسیم را بیش از حد کاهش دهد.
  • بعضی از داروهای ادرارآور: این داروها سبب دفع پتاسیم می شوند. برای جلوگیری از کاهش بیش از حد سطح پتاسیم، این داروها را نباید هم زمان با میزان زیادی سرکه مصرف کرد.

راهکارهایی جهت حذف تقریبا قبل از کلمه جادویی

با رعایت دستورالعمل هایی کلی می توانید همواره از روی مثبت این سرکه استفاده کنید و از عوارض جانبی سرکه سیب در امان باشید. ما چند مورد از این راهکارها را با شما به اشتراک می گذاریم.

  • مصرف خود را محدود کنید. با میزان کم تر آغاز کنید و به تدریج بسته به تحمل شخصی خود تا حداکثر 2 قاشق غذاخوری در روز مصرف کنید.
  • قرارگرفتن دندان هایتان در معرض اسید استیک را به حداقل برسانید. سعی کنید سرکه را در آب رقیق کنید و با نی بنوشید.
  • اگر دچار گاستروپارزی هستید، از مصرف این سرکه اجتناب کنید.
  • مراقب آلرژی باشید. آلرژی به این نوع سرکه نادر است؛ اما در صورت بروز آلرژی، بلافاصله مصرف آن را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

سرکه سیب، یک مایع جادویی

همان طور که در سرتاسر مقاله خواندید، خواص سرکه سیب فراوان است. اگرچه عوارضی هم دارد که می تواند مصرف آن را دچار اما و اگر کند؛ اما شما که تا انتهای این مقاله همراه ما بوده اید، با راهکارهایی آشنا شده اید که به کارگیری آن ها می تواند کلمه تقریبا را از تیتر حذف کند. شما حالا می توانید خود را از عوارض جانبی سرکه سیب در امان نگاه دارید.

اگر تمایل به استفاده از این مایع جادویی را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که با پزشک خود مشورت و در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1579

به "چرا سرکه سیب، یک مایع تقریبا جادویی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرکه سیب، یک مایع تقریبا جادویی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید